Микола КОСТИНА: «Електрик, як сапер — помиляється один раз в житті»

20.01.2022

На нашому підприємстві енергетична служба створена у 1971-1972 роках. Тож має піввікову історію з випробуваннями та перемогами, гідними результатами діяльності, освоєнням нових технологій та повсякденною рутинною роботою. 

Напередодні Нового року ми поспілкувалися з головним енергетиком ТОВ «РОСАВА ТАЙЕРС» Костиною Миколою Петровичем. Пропонуємо до уваги нашу розмову: 

- Миколо Петровичу, сьогодні Ви очолюєте енергетичну службу підприємства. Як давно тут працюєте? 

- У 2007 році я отримав пропозицію приступити до виконання обов’язків заступника головного енергетика на підприємстві «РОСАВА». З роботою енергетичної служби був знайомий. На той час працював головним енергетиком на заводі гумотехнічних виробів. 

Так, пропрацювавши 11 років на шинному заводі заступником головного енергетика, я вивчив специфіку виробництва шин, будову енергетичного та технологічного обладнання підприємства, обов’язки та задачі енергослужби. Робота подобалася та відкривала перспективи. З 2018 року мене призначили головним енергетиком. Очолювати таку важливу службу – це дуже відповідально. Та попри всі складнощі я намагаюсь виконувати всі завдання вчасно, чітко й професійно. 

- Працівники яких відділів сьогодні представляють енергетичну службу? Які основні функції вона здійснює? 

- До служби входять колективи працівників електроцеху – начальник Рижук Григорій Григорович, цехів В та К – начальник Москаленко Олександр Іванович та ВЗТ – начальник Гаврильченко Петро Петрович, а також відділ головного енергетика. Разом 356 фахівців.

Основне завдання підрозділів енергослужби – це забезпечення надійної роботи енергетичного обладнання, технологічних цехів підприємства енергоносіями заданих параметрів та наземним транспортом, розроблення заходів, направлених на економію енергоресурсів та контроль за раціональним їх використанням. Крім цього, займаємося укладенням договорів, контролем за підготовкою підприємства до опалювального періоду та багато чим іншим. 

- Яким видався 2021 рік для енергетичної служби підприємства? 

- Рік 2021 був дуже непростим, як для нашого підприємства, так і для всіх навколо. Це пов’язано зі світовою енергетичною кризою. Наразі головні її чинники – це відновлення економіки після пандемії та збільшення попиту на газ у світі. Складна ситуація мала наслідки й для України. Не запрацював новий енергоринок, були низькі запаси або відсутнє вугілля на ТЕЦ та ТЕС (20 блоків зупинені), некеровані ціни на електроенергію, що коливались погодинно та інше. В комплексі все це призвело до стрімкого зростання цін на електроенергію. 

Так, для промислових підприємств за рік, з грудня 2020 р. по грудень 2021 р., ціна на електроенергію зросла приблизно на 80%. Тож для того, щоб ми могли закупити електроенергію за кращою ціною, необхідно було систематично моніторити ринок і здійснювати корегування електроенергії, адже ми «прив’язані» до погодинних навантажень та відповідно до погодинної її вартості. Тому за рік змінили 5 електропостачальників. 

Щодо вартості газу – теж надзвичайна ситуація. Єдина різниця полягала в тому, що його ціна залежить від вартості в Європі та світі, а не від ситуації всередині країни. Сьогодні «блакитне паливо» для промисловості продають за рекордними цінами. Для порівняння: минулого року — 6 млн грн за тисячу кубометрів, зараз за такий самий об’єм — 60-70 млн грн. Так само намагаємося вибирати тих постачальників, у яких вартість газу найдешевша в Україні. Це дуже непросто, але поки нам вдається. 

Відповідно цифри впливають на собівартість продукції, вироблення пару нашими котельнями. За таких умов, постійного коливання та зростання цін, забезпечити стабільну роботу підприємства було непросто, але всі працівники енергетичної служби професійно виконували свої обов’язки. Тож можу впевнено стверджувати, що підприємство в частині енергозабезпечення працювало стабільно!

- Попри складну ситуацію чи вдалося виконати заплановане? Які заходи запроваджені Вашими співробітниками для підвищення ефективності діяльності? 

- Спеціалістами служби щорічно надаються пропозиції щодо модернізації обладнання та зменшення споживання енергоносіїв. Цього року для забезпечення напівфабрикатами шиноскладального верстата LCZ (Y/E) компанії «PLASTSEA MASHINARY CO.LTD» на виробництві ВГШ, спеціалістами ЕТЛ було проведено модернізацію діагонально-різальних агрегатів ДРА № 5, 7, 8 складального цеху дільниці ВВГШ.

Приємно відзначити, що газова котельня з сучасною водопідготовкою, що була введена в експлуатацію у 2020 році, потягом року обслуговується виключно працівниками енергослужби підприємства. Вони пройшли відповідне навчання і відмінно реалізовують здобуті знання у роботі. Такого високого сучасного рівня котельні у нас в місті немає, і я вважаю, що такого професійного рівня фахівців – теж.

Виконано великий обсяг робіт з капітального ремонту на ВВГШ: силового трансформатора на ГПП-3 щодо заживлення, компресорного блоку Atlas Copco GA 250. 

Підбиваючи підсумки роботи за 11 місяців цього року вдалося зекономити майже 900 Гкал теплової енергії та 3,3 млн кВт/год електричної енергії на загальну суму 10 млн грн. 

- Люди, які присвятили себе енергетиці… які вони? У Вас працюють співробітники різних поколінь. Чим вирізняється молодь від фахівців старшого покоління? Кого зі своїх колег Ви відзначили б як «Кращого енергетика року підприємства» і чому? Який підрозділ енергетичної служби був кращий за результатами діяльності 2021 року?

- Енергетики – це люди сильні характером, мужні, цілеспрямовані, віддані своїй професії. Кожен день пов’язаний з ризиком для життя. Тому одна із головних вимог до роботи – це уважність. Адже один неправильний рух може стати останнім. Кажуть, електрик, як сапер — помиляється один раз в житті.

В нашій службі працюють в тандемі грамотні та відповідальні фахівці як поважного віку, так і молодь. Генераторами ідей часто є саме молодь, а завдяки багаторічному досвіду старшого покоління, вдається вчасно та ефективно впровадити ці ідеї на виробництві. 

Праця енергетиків різна. У керівників – свої завдання, а той, хто «працює у полі» – має свої. Але кожного дня вони виконують рутинну роботу, що вимагає підвищеної відповідальності. Тут немає випадкових людей. Професія енергетика – це покликання! За простими словами «забезпечення підприємства енергоносіями заданих параметрів» стоїть кропітка, професійно-організована, щоденна робота підрозділів енергослужби. 

 На мою думку, значний внесок у загальну справу вносять мої помічники Растєгаєв Олег Сергійович, Стадник Віталій Васильович, а також начальники та майстри підрозділів: Рижук Г.Г., Москаленко О.І., Гаврильченко П.П., Сторожено В.П., Маховський С.В.

Якби ми обирали у 2021 році «Кращих енергетиків підприємства», вважаю достойним цього звання заступника з електротехнічної частини Растєгаєва О.С. – добросовісний фахівець, який вирішує складні завдання в найкоротші терміни та Нещерета О.О. – високопрофесійного, відповідального та безвідмовного фахівця електротехнічної лабораторії групи електроприводу. За результатами діяльності у 2021 році найкращим підрозділом можна вважати цех В та К – начальник Москаленко О.І. 

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.