Аквапланерування: що необхідно знати кожному


Аквапланерування - одна з найбільших небезпек, які підстерігають водія в дорозі. Це коли автомобіль практично спливає над дорогою. Тому воно страшніше навіть слешпленінга та ожеледиці, що можуть підтвердити дослідники й ті, хто особисто познайомився з акваплануванням.

Коли автомобільне колесо котиться по мокрій дорозі, волога в плямі контакту шини видавлюється в канавки протектора і його гумові блоки спираються на асфальт. У будь-якої, навіть не найвдалішої шини рисунок бігової доріжки спроєктований так, щоб вода, що зібралася в канавках, відводилася в сторони. Коли її мало, тобто коли дорога лише злегка мокра, так воно і виходить. Але якщо, наприклад, йде сильний дощ, волога не встигає відводитися. Протектор перестає діставати до дорожнього покриття і під ним залишається шар води. Таким чином, колесо спливає. А колесо, що пливе не може забезпечити якісне керування автомобілем: ні гальмувати, ні повертати, ні навіть зберегти заданий напрямок руху машина вже не здатна.


Чому трапляється аквапланування


Проблема в тому, що вода не встигає віддалятися з плями контакту шини з дорогою. Якщо умови руху ті ж, колесо поступово підіймається на водяній клин - хвилю, яку шина штовхає перед собою. Причин цьому кілька, і зміна навіть однієї з них впливає на настання моменту спливання, як віддаляючи, так і наближаючи його:

  • Швидкість руху. Чим повільніше їде автомобіль, тим у води в зоні контакту більше часу, щоб «розбігтися» в сторони по канавках протектора.
  • Кількість води. Тонка водяна плівка на асфальті встигне «розсмоктатися» по простору між шашками протектора навіть при русі на високій швидкості. А спливти в глибокій калюжі можна і при 40 км/год.
  • Протектор шини. Форма і глибина протектора істотно впливають на кількість води, яке колесо може видавити із зони контакту.
  • Поверхня дороги. Ймовірність спливти набагато більша, якщо їхати по продавлених в асфальті коліях, де скупчується вода. Те ж саме стосується калюж, що стоять в низьких місцях і нерівностях.
  • Стан автомобіля. Певною мірою на стійкість автомобіля до аквапланерування впливає і його технічний стан. Зношені амортизатори на нерівностях влаштовують «танець» коліс, який збільшує ймовірність початку аквапланування. Тиск в шині має бути нормальним, інакше непередбачено деформований протектор не зможе ефективно відводити воду з плями контакту. Завантажена машина при інших рівних умовах втратить управління пізніше, ніж порожня, якій продавити шар води складніше.


Шина проти аквапланування


Про шини як про фактор впливу на аквапланування потрібно подбати заздалегідь, адже водій не може вплинути на них під час руху, на відміну від інших факторів. Швидкість можна знизити, велику калюжу - об'їхати, але повинна бути встановлена шина з глибоким і добре розрахованим рисунком.

Знос протектора істотно впливає на здатність машини протистояти спливанню на водяному клині. Глибокі й широкі канавки протектора вміщають в себе більше води, тобто менше зношена шина при інших рівних умовах спливе пізніше.

Так, згідно з результатами досліджень на мокрому асфальті, наполовину зношена шина (протектор 3 мм) починає спливати при 70 км/год - її площа плями контакту становить 60% в порівнянні з новою шиною, а до 90 км/год настає аквапланування. Шина з протектором глибиною 1,6 мм, допустимої по ПДР України, починає втрачати контакт з дорогою ще при 50 км/год, а при 70 км/год вже рухається в режимі сталого аквапланування. Тобто несе автомобіль до неминучого ДТП.

Це вагомий аргумент для тих, хто купує старі шини преміальних марок замість нових бюджетних. Але якими б досконалими не були гумова суміш бігової доріжки і її рисунок, вони не зможуть відвести всю воду, якщо глибина канавок невелика - навіть якщо вона ще далека від критичного зносу.


Як уникнути аквапланування


  • Дотримуватися безпечної швидкості. Чим більше інтенсивність дощу, чим ширша калюжа на трасі, тим нижчою повинна бути швидкість, аж до 25-30 км/год.
  • Використовувати незношені шини. Якщо доводиться часто їздити швидкісними автотрасами в дощову погоду, міняйте шини до того, як глибина протектора досягне 3 мм. При такому залишку ресурсу старі шини можна цілком вигідно продати тим, хто не поспішаючи їздить по сільських дорогах.
  • Використовуйте дощові шини. У номенклатурі виробників шин завжди присутні моделі дощових. Їх протектор відрізняється широкими канавками, профіль і форма яких розраховані на відведення великої кількості води. У ROSAVA та Premiorri це легкова модель ITEGRO, добре пристосована для руху по мокрій дорозі.
  • Але не слід сприймати дощові шини як дозвіл на перегони по воді, це всього лише додаткова гарантія безпеки для дисциплінованого водія.


Що робити, якщо почалося аквапланування


Початок аквапланування можна помітити, якщо кермо стало легким, а автомобіль змістився в сторону від заданого напрямку. Потрібно розуміти, що коли колеса вже пливуть по воді, будь-які дії кермом і педалями можуть привести до розвороту машини та втрати контролю над нею. Тому найголовніше - відпустити акселератор і не обертати кермо. Коли шляхом гальмування двигуном автомобіль сповільниться і зчеплення шин відновиться, можна буде залучити органи управління. Але найправильніше - аквапланування не допускати.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.