Чи можна встановлювати різні шини на одну вісь?


Багато автолюбителів, прагнучи заощадити, все частіше  встановлюють різні пари шин. Особливо актуальний такий спосіб, коли  непридатною стала лише одна покришка. Але водії не знають, що не просто порушують правила, а ще й наражають на небезпеку себе та пішоходів. Тому перед тим як прийняти рішення про встановлення на одній  осі тих чи інших шин, необхідно дізнатися низку правил і обмежень у чинному законодавстві.

Які обмеження існують щодо шин?

Одне з головних обмежень – у літні місяці, в період з червня до серпня, не можна їздити на шипованих і зимових шинах, а взимку, навпаки, заборонено пересуватися на автомобілі без зимових покришок. Але на цьому правила експлуатації шин не закінчуються:

 • Всесезонні шини не можна використовувати в період з грудня до  лютого, якщо на них немає відповідного маркування: «M + S», «M & S» або «M S».
 • На передню і задню вісь не  встановлюють  різні моделі шин, оскільки за характеристиками вони можуть сильно відрізнятися. Найбільш часто колеса через це розбовтуються, що призводить до втрати балансу, а ще прискорюється стирання гуми. Втрату керування можуть спровокувати навіть покришки з одним показником зчеплення, але з різним рисунком.
 • Абсолютно нові шини не можна комбінувати з відновленими покришками, протектор яких було накладено повторно.
 • Ширина шин спереду і ззаду в ідеалі не повинна відрізнятися. Це допустимо, але тільки ширші встановлюють на задні колеса. Якщо встановити їх спереду, автомобілем буде складно керувати.

Різні  шини на передній та задній осі

Що стосується установки покришок на різні осі автомобіля, то тут є єдине обмеження, котре виключає використання шипованих і нешипованих шин. Необхідно вибирати один з варіантів: або все з шипами, або все без шипів. За комбінацію таких покришок автовласник ризикує отримати штраф. Це стосується навіть випадків,  коли серед всіх зимових шин з шипами буде одна літня чи серед літніх одна шипована.

Всі інші випадки установки неоднакових покришок попарно спереду і ззаду не суперечать законам. Але тут є кілька нюансів:

 • Зимова гума на передній осі забезпечує хорошу керованість повнопривідного автомобіля на вкритій льодом дорозі, але при використанні ззаду літніх шин задня частина авто починає хитатися. Різна гума на осях загрожує заносами та іншими небезпечними ситуаціями, оскільки навантаження на колеса буде розподілено нерівномірно.
 • Спереду і позаду можна встановлювати гуму від різних виробників. Але поїздки будуть більш безпечними, якщо вибрати шини з максимально схожими характеристиками, одного типу і марки.

Шини з різним протектором на одній осі

Шини, що мають різний рисунок протектора, не можуть бути на одній осі, так само як і покришки:

 • з різним ступенем морозостійкості;
 • з шипами й без них;
 • різної конструкції або розмірів.

Ставити різні шини на одну вісь не можна. До списку заборон також потрапляють комбінації нових покришок:

 • І відновленої гуми. Вона оновлюється  нанесенням на покришку нового шару протектора прямо на зношений.
 • І гуми із заново вирізаним малюнком. У цьому випадку в протекторі поглиблюють канавки.

Чи можна встановлювати літню та зимову шини на одну вісь?

Закон забороняє ставити на одну вісь різні покришки. Це правило поширюється також на зимові та літні. Неприпустима комбінація зимових шин ліворуч  і літніх праворуч  та навпаки.

Використання на різних осях зимової та літньої гуми (за винятком випадків нешипованих зимових покришок спереду і звичайних літніх ззаду) закон не обмежує, але робити таке все ж не варто. Через різні показники зчеплення шин поведінка автомобіля на дорозі може бути абсолютно непередбачуваною. Використовувати всі покришки для одного сезону варто ще й тому, що використання їх в несезон прискорює стирання, через що заміну покришок доведеться здійснювати набагато раніше, ніж рекомендує виробник. Винятком є  лише випадки, коли вам необхідно дістатися до СТО.

Також  допускаються варіанти  щодо зимових та  літніх шин:

 • Літні ззаду, зимові  нешиповані (липучка) попереду.
 • Літні попереду, зимові  — ззаду, але лише за умови  використання  нешипованих (липучок).

Які наслідки встановлення різних шин на одну вісь? 

Через різні шини на одній осі навіть на невеликій швидкості автомобіль стає менш керованим. Це особливо важливо для їзди під час ожеледиці або дощу. Одночасне використання покришок для сухої дороги та для запобігання аквапланерування провокує неконтрольовані заноси автомобіля. Результат такого водіння непередбачуваний і небезпечний, особливо коли транспорт розвиває велику швидкість.

Якщо трапиться  ДТП, а у водія на машині встановлені різні покришки, то практично зі стовідсотковою ймовірністю його визнають винним в аварії. Добре, якщо цього не станеться, і водій обмежиться лише штрафом за недотримання схеми встановлення шин.

Як правильно експлуатувати шини?

В ідеалі автомобіль  має бути обладнаним комплектом з 4 шин, повністю ідентичних і від одного виробника. Якщо одне з коліс не можна відновити, то можна спробувати знайти покришку з тим самим протектором, але оптимальний варіант — взяти 2 ідентичні покришки та цілком оновити ту вісь, на якій сталася злам колеса. Це дозволить не тільки заощадити, але й одночасно забезпечити хорошу керованість, а також уникнути проблеми із законом.


Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.