Чому б'є кермо: причини вібрацій на кермі


Вібрація керма на швидкості - явище часте, причому зустрічається і на практично нових автомобілях. Через що це буває і як вирішується така проблема?

Чималу частину важливої ​​інформації про роботу вузлів і агрегатів водій отримує через тактильні відчуття. Вібрація керма - один з таких сигналів, причому стосується він систем, від яких залежить безпека руху, так що ігнорувати подібне явище не можна.

Вібрація на кермі, або, як ще кажуть, биття кермового колеса, - формулювання досить узагальнювальні. Досвідчені водії розкажуть вам про декілька видів позаштатних відчуттів на кермі, які свідчать про різні проблеми.


Види вібрацій на кермі


  • Дрібне тремтіння на кермі, коли автомобіль стоїть з робочим двигуном.
  • Дрібні вібрації, тремтіння керма на відносно великій швидкості, близько 70-90 км/ч.
  • Б'є кермо на маленькій швидкості, поштовхи відчуваються чітко і роздільно.
  • Вібрація керма при гальмуванні.
  • М'які поштовхи на кермі та на кузові, які з набором швидкості іноді супроводжуються гулом.
  • Стук в кермі при повороті автомобіля, що супроводжується хрускотом з боку одного з передніх коліс.

 

Якщо кермове колесо вібрує на автомобілі, що стоїть


При роботі двигуна на холостому ходу на кермо можуть передаватися вібрації. Якщо вони рівномірні та синхронні з оборотами двигуна, то причиною можуть бути підвищені обороти холостого ходу, дотик деталей вихлопної системи кузова.

Коли на кермі машини, що стоїть поштовхи відчуваються періодично, нерівномірно, значить, двигун здригається через збої запалювання або (що буває рідше) системи живлення. Почніть з перевірки свічок і чистоти форсунок.

Якщо на кермі відчуваються поштовхи та удари при збільшенні або скиданні оборотів двигуна, то, ймовірно, пошкоджені його подушки - їх потрібно замінити.


Коли кермо вібрує на швидкості


Велика частина випадків, коли виникає вібрація в кермі, стосується несправностей коліс, тому про них поговоримо докладніше. Найімовірніші причини биття керма на швидкості - порушення балансування колеса і пошкодження шини.

Кожне колесо сучасного автомобіля має бути відбалансовано, тобто кожна його частина повинна важити однаково стосовно центру колеса - його осі. При цьому різниця навіть в 5 грамах між протилежними сторонами шини викликає вібрації, які передаються на кузов і на кермо (для передніх коліс). Розрізняють статичний і динамічний дисбаланс, але для водія це поділ несуттєвий, оскільки обидва види несправності неприпустимі. Зробити колісний диск і шину з заводу ідеально рівними неможливо, тому передбачене балансування, яке через втрату грузика або знос шини може порушитися. Такий дисбаланс проявляється як вібрація у верхньому та середньому діапазонах швидкостей руху, зазвичай б'є кермо на швидкості 70-90 км/год.

А ось якщо колесо втратило балансування через присохлий бруд або намерзлий лід, то кермо почне бити раніше, вже при 40-50 км/год, адже такі природні «важки» зазвичай важче штатних. Подібний казус трапляється нечасто, і майте на увазі, що і мокрий сніг, і бруд налипає при плюсовій температурі, але прикріплюються до диска після заморозки - причому з внутрішньої сторони колеса.

Типова для вітчизняних умов причина вібрацій на кермі - пошкодження коліс. В першу чергу мова йде про шини, у яких після ударів об вибоїни асфальту рветься каркас, порушується геометрія, змінюється еластичність. Таку несправність називають «грижа» або «шишка», вона передається на кермо: на малій швидкості - відчутними поштовхами, на більшій - рівним тремтінням «бублика». Якщо пошкоджено заднє колесо, вібрації відчуваються через кузов, і вони менш помітні. Погнутий на жорстких вибоїнах колісний диск поводиться так само. Шину доведеться замінити, диск зазвичай вдається вирівняти прокаткою на верстаті.

Крім того, колесо може бути елементарно не закріплено - наприклад, механік забув затягнути його болти після ремонтних робіт. В такому випадку великі, аж до виляння, вібрації на кермі супроводжуються неголосним поступальним стуком, синхронним з обертанням коліс.

Дуже неприємно іноді б'є кермо в разі сильного зносу шарнірів підвіски. У різних конструкцій і моделей авто це можуть бути різні елементи: сайлентблоки, кульові опори, наконечники кермових тяг, - але прояви приблизно однакові. Найчастіше це розмашисті коливання керма в якомусь вузькому діапазоні швидкостей, зазвичай до 70 км/ч. Ремонтувати підвіску потрібно негайно, оскільки такі знакозмінні навантаження руйнівно діють на багато деталей ходової.

Поштовхи на кермі при повороті на малій швидкості, особливо якщо вони супроводжуються клацанням або скреготом, означають, що вам потрібно приготувати гроші на заміну ШРУСів - шарнірів приводу передніх коліс. Але ця проблема стосується, відповідно, тільки машин, що мають привід на передню вісь.


Кермо вібрує при гальмуванні


Для багатьох моделей автомобілів характерна така несправність, як биття в кермо при гальмуванні. Вся справа в передніх колісних гальмівних механізмах, де може виявитися викривленим гальмівний диск або обидва диски. Таке порушення геометрії відбувається з різних причин (знос, температурні перепади), але «лікування» завжди одне: заміна гальмівних дисків.

Ще одна причина, по якій виникає биття керма при гальмуванні, – підклинюючи, на своїх напрямних в супортах, гальмівні колодки, що може бути наслідком їх зносу або корозії. Колодки потрібно поміняти, простеживши, щоб при заміні автомеханік упорядкував їх спрямовувальні. Власне кажучи, якщо вважати биттям при гальмуванні інтенсивне відведення машини в сторону, то причиною може бути всього-на-всього спущене колесо. Хоча в більшості випадків спущене переднє колесо видає себе поштовхами на кермі й без гальмування.

На закінчення відзначимо, що яким би старим не був автомобіль, вібрації на кермі - це ненормально і навіть небезпечно, тому причину такого явища потрібно скоріше встановити та усунути.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.