Грижа на колесі: чи можна їздити і як виправити


Основне навантаження від автомобіля під час їзди несуть шини, які передають його на дорожнє полотно і відповідають за зчеплення з ним. Тому саме покришки найбільше потерпають  від  ризику появи деформацій, які негативно позначаються на експлуатації авто, збільшують ступінь небезпеки і вимагають вжиття термінових заходів.Грижа на колесі - одне з найпоширеніших пошкоджень у вигляді здуття в будь-якій частині її бокової поверхні. Така деформація з'являється поступово і на початковому етапі практично непомітна. У міру їзди на пошкодженій гумі грижа збільшується і стає помітною неозброєним поглядом, що підказує водієві про необхідність вжити заходів.


Механізм виникнення грижі на шинах


Щоб зрозуміти механізм виникнення грижі, варто розглянути стандартну конструкцію шини. У ній виділяються такі частини:

 • Борти. Відповідають за надійну посадку шини на диск і її герметичне кріплення на ободі. В С-образному поперечному перетині шини борту - це вершини.
 • Кордові каркаси. Корд - це основа шини, що складається з прогумованих шарів ниток. Вони охоплюють всю площу каркаса і переплітаються в радіальному або діагональному напрямку.
 • Боковини - бічні частини каркаса, що запобігають його пошкодженню і захищають від вологи.
 • Протектор. Це зовнішня робоча частина, що забезпечує зчеплення з дорожнім полотном. Протектор шини - масивний шар гуми з цілою системою заглиблень.Поява грижі на шині пов'язана зі станом корду, який грає роль армуючого елемента. Сьогодні більшість шин мають радіальний корд, оскільки він забезпечує більш якісні експлуатаційні характеристики.


Але щодо грижі, то не стільки важливий тип корду, скільки його цілісність. Якщо вона порушується, то під дією тиску всередині шини на її поверхні утворюється випинання. Гума просто розтягується, оскільки повітря шукає для виходу найбільш слабкі місця. Якщо автовласник продовжує їздити на таких покришках, то грижа  збільшується в розмірі, що врешті-решт може призвести до розриву колеса.Чому  на шинах з’являється грижа


До безпосередніх причин порушення цілісності корду, яке веде до появи грижі, відносяться:

 • часте паркування впритул до крайки бордюру;
 • наїзд на вибоїни на дорозі;
 • технологічний брак;
 • ДТП.


Найпоширенішою причиною формування грижі вважається їзда по дорожніх ямах, особливо на великій швидкості. Потрапивши на перешкоду, сама покришка може і витримати сильний удар, але це не гарантує, що корд всередині не порветься.


Найбільш уразливі до появи грижі шини, в яких тиск нижчий від необхідного. Якщо автовласник не стежить за цим показником  і не підтримує його рівень, то він також ризикує наразитися на появу випинань.


Чи можна їздити з грижею на колесі


Виявивши на покришці грижу, автомобіліст перш за все ставить запитання, чи можна їздити на шинах з подібним пошкодженням. Фахівці не рекомендують продовжувати використовувати такі покришки. Якщо на невеликій швидкості проблеми можуть і  не виникнути, то під час швидкої їзди можливі неприємні наслідки. Особливу небезпеку становлять грижі на передній осі, і тому є кілька причин:

 • биття коліс, що викликає розбалансування;
 • погіршення керованості автомобіля і навіть повна втрата контролю;
 • сильне перегрівання шини та зменшення зчеплення з дорожнім полотном.


Окрім небезпеки, їзда на покришці з грижею призводить до передчасної  зношеності маточинних підшипників і розхитування підвіски, пошкодження амортизаторів і кульових опор. Під час збільшення навантаження шина може просто луснути, чому сприяють:

 • потрапляння пошкодженого колеса у вибоїну на дорозі;
 • дуже висока швидкість їзди;
 • різкий старт або гальмування;
 • граничне завантаження автомобіля.


Рекомендації при виявленні грижі на колесі в дорозі


За необхідності  рух з грижею на шині можна продовжити, але важливо врахувати таке:

 • Рух має бути недовгим і обережним на швидкості до 70 км / год, без різких маневрів і гальмувань, які можуть спровокувати розрив гуми.
 • Сам автомобіль потрібно максимально розвантажити, наприклад, пересадивши пасажирів на автобус або маршрутку.
 • Тиск в шинах необхідно знизити на 10-15%.
 • Під час їзди потрібно ретельно стежити за станом дороги, щоб не потрапляти в ями і вибоїни.


Якщо запаски для заміни з собою немає, то для більшої безпеки також варто переставити деформовану покришку на задню вісь. У випадку розриву автошини це дозволить зберегти керованість автомобіля. Після цього можна продовжити рух, але теж на невеликій швидкості й з регулярними зупинками для перевірки стану автошини. Якщо грижа буде збільшуватися, необхідно припинити рух і викликати евакуатор, оскільки їхати далі небезпечно через вірогідний розрив гуми.


Як прибрати грижу з колеса


Під час розгляду питання, що робити, коли з’явилися  грижі на шині, найвірнішим рішенням буде заміна пошкодженого колеса на нове. Для тих, хто все ж таки вирішив виконати ремонт, є кілька способів:

 • Установка внутрішньої армованої латки. Ця процедура не дає стовідсоткової гарантії, що дефект не збільшиться, але дещо продовжує термін служби колеса.
 • Прошивка пошкодженої ділянки капроновими нитками з наступною вулканізацією армованої гумою.
 • Встановлення камери під покришку.


Всі описані способи не допоможуть на 100% виправити навіть маленький дефект і повернути гумі початкові експлуатаційні характеристики. З цієї причини відремонтована шина може використовуватися лише як запасна на короткий термін, поки власник не проведе заміну. Навіть після ремонту їзда на таких покришках небезпечна, тому просто прибрати грижу на колесі недостатньо. Краще відразу поставити нову шину, ніж наражати на небезпеку себе та оточуючих.


Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.