Класифікація шин за типом дорожнього покриття


У кожного автомобіліста виникає необхідність встановлення нового комплекту шин. Причиною цього може стати передчасний знос гуми, сезонна заміна покришок та інші моменти. До вибору автошин варто підходити максимально відповідально і серйозно, адже тільки так можна забезпечити комфорт управління і безпеку пересування в конкретних умовах. Першорядне значення слід приділяти рисунку протектора. Але важливим фактором є й те, в якій місцевості експлуатуватиметься шина. Пропонуємо розглянути класифікацію автогуми, в залежності від типу дорожнього покриття.


Різновиди автомобільних шин


Виходячи з умов експлуатації, покришки для машин підрозділяються на такі види:


  • шосейні;
  • грязьові;
  • спортивні;
  • універсальні.


Розглянемо особливості кожного з цих варіантів.


Шосейні покришки

У маркуванні позначаються символами HT або HP (Highway Terrain і Highway Performance). Такі шини призначаються переважно для пересування твердими покриттями, мають гарні властивості зчеплення з асфальтованою дорогою, мінімальним рівнем гучності, ефективним відведенням вологи з місця контакту з дорожнім полотном. При цьому шосейні покришки відрізняються дуже посередніми характеристиками самоочищення протекторного рисунка від бруду, каменів та іншого дрібного сміття, а також слабкими позашляховими властивостями. Використання таких автошин в зимовий період по засніжених або зледенілих дорогах є неприпустимим, оскільки їх зчіпні характеристики в таких умовах експлуатації істотно гірші, ніж у зимових і всесезонних шин.


Модифікації HP і HT мають деякі відмінності. Так, шини з маркуванням Highway Performance призначаються переважно для пересування по асфальту, а моделі Highway Terrain можуть використовуватися також для проїзду по твердих дорогах з поганою якістю покриття і ґрунтовими поверхнями. При цьому версія HT програє у швидкісних характеристиках: вони розраховані для пересування на швидкості до 180 км/год (індекс S), в той час, як покришки HP мають здатність розвивати швидкість до 210 км/год (індекс H). Найчастіше шосейні шини мають протектор з асиметричним рисунком.


Грязьові шини

Такі покришки позначаються в маркуванні символами MT (Mud Terrain). Це спеціалізовані автошини, які призначаються для бездоріжжя - вони ідеально підходять для пересування кам'янистими дорогами й глибокому бруду. Мають протектор з глибшими лініями та великими шашками (ламелей в конструкції немає), відстань між якими робиться більше, що гарантує якісне самоочищення.


Деякі грязьові шини оснащуються так званими бічними грунтозацепами (протектор частково перенесений з плечової зони на боковини), завдяки чому забезпечується збільшене тягове зусилля під час подорожей грязьовими дорогами. Головним недоліком покришок Mud Terrain є підвищений ступінь шуму і відносно низькі показники гальмування при пересуванні по асфальту. Зазвичай грязьові автошини мають низький швидкісний індекс (максимально можлива швидкість розгону - 160 км/год, що відповідає індексу R).


Універсальні покришки

Дана гума маркується символами AT (All Terrain) і призначається для будь-яких покриттів: сухий або мокрий асфальт, ґрунтові дороги, кам'яниста гравійна місцевість, неглибокий бруд. Ці шини мають відносно невисокий рівень гучності, при цьому гарантують відмінні позашляхові властивості та комфорт управління. Протектор у покришок AT відрізняється більш агресивним малюнком в порівнянні з шосейними моделями (великі шашки, більшу відстань), що забезпечує краще самоочищення від бруду.


Спортивні версії

Такі покришки позначаються символами ST (Sport Terrain), за класифікацією вони займають проміжне положення між HT і AT. Гума переважно призначена для руху з активним стилем водіння. Спортивні покришки показують хороші здібності на асфальті, перетнутій місцевості та неекстремальному бездоріжжі. Гума SportTerrain рекомендована для експлуатації в міському циклі з періодичними виїздами за місто. Автошини є таким собі гібридом шосейної версії, яка відрізняється невеликим і неагресивним протектором в центральній частині (забезпечує низький рівень шуму), а також досить великими, розвиненими плечовими блоками (гарантують комфортну їзду по бездоріжжю).


Вивчивши особливості всіх видів автошин, можна зробити закономірний висновок: чим агресивніший рисунок протектора і нижчий швидкісний індекс, тим кращі позашляхові властивості. А при підвищенні позашляхових якостей зростає і гучність, що знижує комфортність пересування. Саме тому кожен автомобіліст повинен знаходити «свій» компроміс при виборі шин для конкретних умов експлуатації.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.