Класифікація шин за типом дорожнього покриття
У кожного автомобіліста виникає необхідність встановлення нового комплекту шин. Причиною цього може стати передчасний знос гуми, сезонна заміна покришок та інші моменти. До вибору автошин варто підходити максимально відповідально і серйозно, адже тільки так можна забезпечити комфорт управління і безпеку пересування в конкретних умовах. Першорядне значення слід приділяти рисунку протектора. Але важливим фактором є й те, в якій місцевості експлуатуватиметься шина. Пропонуємо розглянути класифікацію автогуми, в залежності від типу дорожнього покриття.
Різновиди автомобільних шин
Виходячи з умов експлуатації, покришки для машин підрозділяються на такі види:
- шосейні;
- грязьові;
- спортивні;
- універсальні.
Розглянемо особливості кожного з цих варіантів.
Шосейні покришки
У маркуванні позначаються символами HT або HP (Highway Terrain і Highway Performance). Такі шини призначаються переважно для пересування твердими покриттями, мають гарні властивості зчеплення з асфальтованою дорогою, мінімальним рівнем гучності, ефективним відведенням вологи з місця контакту з дорожнім полотном. При цьому шосейні покришки відрізняються дуже посередніми характеристиками самоочищення протекторного рисунка від бруду, каменів та іншого дрібного сміття, а також слабкими позашляховими властивостями. Використання таких автошин в зимовий період по засніжених або зледенілих дорогах є неприпустимим, оскільки їх зчіпні характеристики в таких умовах експлуатації істотно гірші, ніж у зимових і всесезонних шин.
Модифікації HP і HT мають деякі відмінності. Так, шини з маркуванням Highway Performance призначаються переважно для пересування по асфальту, а моделі Highway Terrain можуть використовуватися також для проїзду по твердих дорогах з поганою якістю покриття і ґрунтовими поверхнями. При цьому версія HT програє у швидкісних характеристиках: вони розраховані для пересування на швидкості до 180 км/год (індекс S), в той час, як покришки HP мають здатність розвивати швидкість до 210 км/год (індекс H). Найчастіше шосейні шини мають протектор з асиметричним рисунком.
Грязьові шини
Такі покришки позначаються в маркуванні символами MT (Mud Terrain). Це спеціалізовані автошини, які призначаються для бездоріжжя - вони ідеально підходять для пересування кам'янистими дорогами й глибокому бруду. Мають протектор з глибшими лініями та великими шашками (ламелей в конструкції немає), відстань між якими робиться більше, що гарантує якісне самоочищення.
Деякі грязьові шини оснащуються так званими бічними грунтозацепами (протектор частково перенесений з плечової зони на боковини), завдяки чому забезпечується збільшене тягове зусилля під час подорожей грязьовими дорогами. Головним недоліком покришок Mud Terrain є підвищений ступінь шуму і відносно низькі показники гальмування при пересуванні по асфальту. Зазвичай грязьові автошини мають низький швидкісний індекс (максимально можлива швидкість розгону - 160 км/год, що відповідає індексу R).
Універсальні покришки
Дана гума маркується символами AT (All Terrain) і призначається для будь-яких покриттів: сухий або мокрий асфальт, ґрунтові дороги, кам'яниста гравійна місцевість, неглибокий бруд. Ці шини мають відносно невисокий рівень гучності, при цьому гарантують відмінні позашляхові властивості та комфорт управління. Протектор у покришок AT відрізняється більш агресивним малюнком в порівнянні з шосейними моделями (великі шашки, більшу відстань), що забезпечує краще самоочищення від бруду.
Спортивні версії
Такі покришки позначаються символами ST (Sport Terrain), за класифікацією вони займають проміжне положення між HT і AT. Гума переважно призначена для руху з активним стилем водіння. Спортивні покришки показують хороші здібності на асфальті, перетнутій місцевості та неекстремальному бездоріжжі. Гума SportTerrain рекомендована для експлуатації в міському циклі з періодичними виїздами за місто. Автошини є таким собі гібридом шосейної версії, яка відрізняється невеликим і неагресивним протектором в центральній частині (забезпечує низький рівень шуму), а також досить великими, розвиненими плечовими блоками (гарантують комфортну їзду по бездоріжжю).
Вивчивши особливості всіх видів автошин, можна зробити закономірний висновок: чим агресивніший рисунок протектора і нижчий швидкісний індекс, тим кращі позашляхові властивості. А при підвищенні позашляхових якостей зростає і гучність, що знижує комфортність пересування. Саме тому кожен автомобіліст повинен знаходити «свій» компроміс при виборі шин для конкретних умов експлуатації.