Коефіцієнт зносостійкості шин — що таке treadwear?


Ресурс шин — чи не єдиний параметр, про який виробники не заявляють привселюдно. Тим часом чимало шин з гордістю несуть індекс treadwear.

Зносостійкість — найскладніша характеристика шини. Хоча отримати її простіше за всі інші - досить запустити кілька "взутих" у шини даної моделі машин на трек до повного зносу гуми. Виробники чудово знають цей показник для кожної своєї моделі — але не поспішають оголошувати його покупцеві. Занадто багато факторів експлуатації впливає на знос протектора: стиль їзди, тип асфальту, стан автомобіля, постійна підтримка тиску в шині. І тому завжди знайдеться споживач, який зітре куплені шини раніше заявленого пробігу - і почне неприємну для виробника кампанію антиреклами в пресі або в судах.

Але вихід знайшли законодавці мод у справі масової автомобілізації - американці. Їх Національна адміністрація безпеки дорожнього руху NHTSA — своєрідний аналог нашого Міністерства транспорту - перейнялася питанням довговічності шин. Спільно з Товариством з випробування матеріалів ASTM була створена методика оцінки в відносних цифрах. Щоб відв'язатися від впливу умов експлуатації, дослідники придумали спосіб, коли нова шина порівнюється з певною еталонною. Її випускає це саме суспільство ASTM.


Обчислення treadwear


Метод виглядає просто. За один раз, по встановленому маршруту у штаті Техас їздять два однакових авто - один на випробовуваних шинах, другий — на еталонних. Ритму їзди дотримуються завжди одного і того ж, кожне колесо час від часу переставляється на машині з місця на місце і з машини на машину. Тиск повітря в шинах і кути встановлення коліс (сход-розвал) автомобіля теж постійно контролюються і відновлюються.

Заміри глибини протектора обох комплектів шин також проводяться постійно в ході тесту. Випробування припиняються після пробігу 10 300 км (6400 миль) — на основі отриманих даних випробувачі обчислюють повний ресурс випробуваної шини та конкретного комплекту еталонної. В результаті ресурс еталонної приймають за 100 умовних одиниць, а ресурс нової моделі відповідно позначають як більший або менший — додаючи до сотні або віднімаючи від неї пропорційну кількість балів.

Даний індекс назвали treadwear, і якщо в еталонної шини він завжди становить 100, то мінімальне значення у тестованої моделі може виявитися 60, а максимальне — 620.


Відношення виробників


Конструктори шин не вважають індекс treadwear справедливим — через велику ймовірність похибки через суб'єктивні причини. Але іншої загальновизнаної методики на цей момент не існує.

Цікаво, що індекс зносостійкості обов'язковий для нанесення на товарні покришки лише в деяких країнах. Наприклад, в Америці діє UTQG (Uniform Tire Quality Grade) — єдина оцінка якості шин. Вона, крім інших обов'язкових значень, вимагає наносити на шину індекс зносостійкості.

Відповідальним виробникам шин, які дорожать своїм ім'ям, наявність оцінки зносостійкості вигідна для підтвердження свого іміджу на ринку. Та й споживачеві простіше порівнювати "ходимість" різних моделей гуми між собою за даним індексом, нехай навіть він чітко не показує пробіг в кілометрах.

Тому шинні компанії звертаються в NHTSA для проведення випробувань своїх моделей, і добровільно наносять відповідне позначення на боковину. Індекс treadwear більшості літніх шин лежить в межах 280-500 одиниць — тобто вони у 2,8-5 разів стійкіші до зносу, ніж якісь стандартних зразків зразки від ASTM.

На боковину шин, вироблених компанією «РОСАВА Тайерс», звичайно ж, нанесені індекси зносостійкості у вигляді Treadwear, які характеризують ступінь "ходимості" шини.

Це означає, що шини пройшли відповідні випробування, які спеціально проводила компанія UTQG Treadwear evalution (USA) і коефіцієнт зносостійкості шин відповідає вимогам безпеки дорожнього руху Америки.

Ще раз нагадаємо, що чим вищий індекс, тим більший пробіг забезпечує шина. Виходячи з розрахунків DOT, еталонна шина з treadwear 100 на випробувальному полігоні проходить 48 тис. км. У реальних умовах, пробіги у шин менше, але загальна пропорція зберігається.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.