Легковантажні шини: які бувають і як вибирати


Сьогодні легкі комерційні автомобілі  основна «робоча конячка» малого бізнесу. Від правильної політики власника по утриманню свого автопарку залежить і успіх всього підприємства. При цьому спеціальні легковантажні шини  одна з основних витрат при підтримці техніки на ходу. Наші поради щодо вибору шин для мікроавтобусів, фургонів і легких вантажівок повинні допомогти вам не робити занадто дорогих покупок і при цьому не платити двічі.Шини для малотоннажної комерційної техніки за типорозмірами часто не відрізняються від шин для легкових автомобілів і кросоверів, проте використовувати звичайні колеса на комерційній техніці не можна.

Причин на це кілька:

  • Навантаження. При зовнішній схожості легкові шини та шини для легкого вантажного транспорту розраховані на різне навантаження.
  • Витривалість. Шини, створені для вантажної техніки, «пробачають» власнику авто помилки та грубе поводження.
  • Зносостійкість. Всі компоненти, які створюються для техніки, що знаходиться в комерційній експлуатації, розраховані на більший термін служби в порівнянні з запчастинами для приватного транспорту.

Для правильного вибору шин важливо знати подробиці про кожну зі згаданих відмінностей.


Індекс навантаження


Кожна модель шин має свій індекс вантажності, який у легкового авто нижчий, ніж у мікроавтобуса і малотоннажного вантажного автомобіля. Це суттєва ознака, через яку комерційна шина відрізняється по конструкції: у неї більш міцний каркас зі збільшеною кількістю опорних шарів і високий профіль, що, крім іншого, сприяє кращому відводу тепла. Тому, комплектуючи мікроавтобус, власник повинен знати навантаження на кожне його колесо і вибирати шину з відповідним індексом навантаження. Вантажні шини зазвичай мають два індекси навантаження  для використання в одинарному колесі та в «спарці», коли автомобіль має задні здвоєні колеса.Міцність і витривалість


Шина для автомобіля, який з ранку до вечора на ходу, експлуатується в суворих умовах: можливе і перевантаження машини, і непрофесійний шиномонтаж. Тому якісна вантажна шина завжди має певний запас міцності й витривалості в порівнянні з легковою шиною


Зносостійкість


До покупки шини для авто, що бере участь в бізнес-процесі, власник підходить інакше, ніж до вибору коліс для швидкісного легкового автомобіля. Комерційні машини обійдуться без перфектних швидкісних властивостей гуми, адже для них не так важлива чуйність керма або керованість на швидкості. 

Набагато суттєвіше в цьому випадку ресурс шин — причому не тільки протектора, а й боковин, каркаса, які також зношуються. Для підвищення зносостійкості протектора в гумову суміш вантажних шин додають спеціальні полімери, а для збільшення ресурсу підсилюють каркас. Для кращого охолодження, яке теж впливає на зношування, застосовують особливу нарізку протектора. Для визначення зносостійкості протектора шини використовується особливий показник - індекс treadwear (про нього буде згадано далі).


 

Літні та зимові 


На відміну від шин для важких вантажівок, легковантажна гума досить часто купується окремо для кожного сезону. Існують як літні, так і зимові моделі, причому «зима» в деяких випадках конструюється як кращі легкові моделі. Для збереження еластичності на морозі в гумову суміш протектора додають дрібнодисперсну силіку, а для кращої курсової стійкості  фенолформальдегідні смоли. При цьому значна частина легковантажних моделей випускається або як всесезонні, або з вираженими всесезонними елементами на протекторі.


Маркування


Поняття про характеристики кожної моделі шини можна скласти за інформацією, нанесеною на її бокові. Правда, у багатьох випадках для цих даних потрібна розшифровка. Раніше ми готували окремий матеріал про маркування на шинах. Далі опишемо найважливіші позначення при покупці нових шин.225/75 R16С


Це найважливіша група знаків, для власника комерційного транспорту головною буде остання буква — С (commercial). Звідси й походить народна назва моделей шин для легких вантажівок  «цешка». У деяких шин приналежність до класу легковантажних відзначається на початку індексу як LT (Light Truck)

Решта тут  це типорозмір шини, який розшифровується так:

  • Перші три цифри — 225, це ширина доріжки протектора в міліметрах. 
  • Цифра після косою лінії — 75, це висота профілю шини, передана в процентах від ширини. Якщо ця цифра відсутня, значить, профіль у шини так званий повний — 82 % або більше. 
  • Буквою R маркуються шини з радіальною конструкцією каркаса, такі в основному і ставлять на легкі комерційні автомобілі. 
  • Двозначна цифра після R означає посадковий діаметр шини в дюймах (16" — в прикладі).


112R


Це індекс навантаження шини та її швидкісний індекс. Обидва визначають за таблицями (див. вище). Так, 112 означає, що навантаження на колесо не має перевищувати 1120 кг, а показник 110 відповідає максимум навантаження 1060 кг. У букві після індексу навантаження зашифрована максимально допустима швидкість колеса. Наприклад, R - це 170 км/год, а P - 150 км/год (далі в таблиці вказана розшифровка).


Як правило, швидкісний індекс комерційної шини нижчий, ніж у легкової аналогічного розміру.

 


Treadwear


Індекс зносу виробники наносять не на кожну модель. До того ж об'єктивність цього показника в деяких випадках залишається під питанням: модель, що тестується порівнюють на довговічність з умовно еталонною шиною. Однак іншої методики оцінки зносостійкості шин не існує. Чим вищий індекс treadwear, тим краще. Так, еталонна шина має індекс 100 одиниць, а у більшості сучасних шин він знаходиться в діапазоні 200-500 одиниць.


2921


Це зашифрована дата випуску шини, де перша пара цифр означає порядковий номер тижня, друга  рік. У наведеному прикладі 29  це кінець червня, а 21  2021 рік. Зазвичай цей код розміщують в невеликій округлій рамці.


Tubeless


Це безкамерна шина. При такому маркуванні шину можна використовувати як з камерою, так і без неї. Однак, якщо на боковину нанесено слово Tube, камера потрібна обов'язково.


Max Pressure


Це максимальний тиск, до якого можна накачувати модель. Цифра після слів Max Pressure повинна бути хоч трохи вищою, ніж рекомендація виробника автомобіля.


Max Load


Слідом за цими літерами проставляються цифри, які в кілограмах і фунтах висловлюють максимальне навантаження, допустиме для цієї шини. На деяких ринках цей напис замінює цифровий індекс навантаження, про який йшла мова вище.

  

M&S, MT, AT M+S, AllSeason


З усіх літерних кодів, що позначають тип доріг, для яких призначена шина, на легковантажних шинах може зустрітися напис M&S — Mud & Snow (бруд і сніг). На моделях для комерційного транспорту так маркують всесезонну гуму.


«Гори й сніжинка»


Цю піктограму називають ще 3PMSF або «три гірських піки й сніжинка». Так виглядає маркування зимової шини.


Фінальні рекомендації


На завершення додамо, що вибирати комплект шин для комерційного автомобіля потрібно з олівцем і блокнотом в руках (планшет або смартфон теж підходить) - порівнюючи характеристики декількох моделей. 

Що стосується відгуків, орієнтуйтеся на думку не маловідомих користувачів, а професіоналів, в тому числі й консультантів спеціалізованих магазинів.


Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.