Маркування шин: що воно означає?


Вперше  купуючи  шини, багато хто дивується складності маркування. Кожен виріб містить близько 20 надписів, які дають повну інформацію про технічні властивості  й функціональні характеристики. Спробуємо розібратися на конкретному прикладі,  що означає кожен надпис і як розшифрувати буквено-цифрові коди.

Розшифровка маркування шин на конкретному прикладі

Один з найважливіших параметрів у маркуванні шин - типорозмір (на схемі під цифрою 1). Типорозмір має універсальну формулу позначення - A/B C, де:

 • A - поперечний перетин профілю, тобто його ширина, що позначається в мм;
 • B - висота покришки, позначається  відсотками від ширини;
 • C - діаметр внутрішнього посадкового кільця, який вимірюється в дюймах.

На наведеній схемі зображена шина з типорозміром 205/55 R16. Також на кожному примірнику вказуються індекси швидкості й навантаження та інші параметри. Якщо ви хочете розумітися в маркуванні автошин, зупиніться на цих характеристиках. Основні та додаткові символи про іншу інформацію на шинах будуть розглянуті далі.

Ширина

Найперша цифра в типорозмірі (A) - це ширина шини. У покришки з типорозміром 205/55 R16, що  на схемі, вона становить 205 мм. Вибір ширини диктується особливостями транспортного засобу. Багато автомобілістів обирають артикули з більшою шириною,  аби їх машина виглядала солідніше і мала більш потужний вигляд, 

Висота

Висота - наступний стандартний параметр у типорозмірі шини (B). На прикладі  маркування 205/55 R16 виходить, що висота становить 55% від ширини. Для її обчислення необхідно провести прості дії: 205 · 55% (0,55) = 112,75 мм.

Чим більший показник B у формулі, тим вища покришка і навпаки. Цей параметр під час вибору шини дуже важливий. Так, вибираючи замість 205/55 R16 покришку з типорозміром 215/55 R16, варто знати, що разом з шириною збільшиться і висота, а це не завжди допустимо.

При вищих колесах може спостерігатися зміщування вгору центру  ваги, що погіршує стійкість автомобіля на поворотах і підвищує ризик перевертання.

Установка артикулів з вищим профілем доцільна для автомобілів з жорсткою підвіскою, щоб поліпшити комфорт під час руху. Слід враховувати, що під час експлуатації  зношується протектор і відповідно зменшується висота колеса.

Діаметр

Показник C у загальній формулі описує посадковий діаметр покришки на диск. Для моделі на схемі він становить 16 дюймів, що дорівнює 40,64 см (1 дюйм - 2,54 см). Від діаметра внутрішнього обода залежить загальна висота колеса, яка складається з діаметра диска і подвійної висоти шини. На прикладі формули 205/55 R16 виходить:

 • Діаметр обода - 40,64 см.
 • Висота - 112,75 мм, що дорівнює 11,275 см.
 • Загальна висота колеса - 40,64 + 11,275 2 = 63,19 см.

Під час експлуатації висота колеса зменшується через стирання протектора. Для літніх шин висота протектора становить 7,5-8,5 мм, для зимових аналогів - 8,5-9,5 мм.

Що означає  буква R, що поряд з величиною діаметра?

Багато хто вважає, що буква R поряд з величиною діаметра внутрішнього посадкового кільця позначає «радіус».  Проте це зовсім не так, оскільки подібне позначення показує тип конструкції покришки. Буква R вказує на те, що дана шина має радіальний каркас. Більшість покришок виготовляється саме з таким кордом з огляду на якісніші експлуатаційні характеристики.

Через літеру R і з'явився стійкий вислів «радіус шини». Але достатньо зробити прості розрахунки, щоб спростувати цю версію. Якщо R16 означало б «радіус 16 дюймів», то якої ж висоти тоді було б колесо, якщо діаметр - це 2 радіуси.

Індекс швидкості

На схемі покришки типорозмір вказано кілька разів. Під цифрою 16 він має ще одне додаткове позначення - 91V. Літерне позначення - це індекс швидкості. Параметр декларує максимально доступну швидкість для конкретної моделі автошин. На покришці наноситься літера латинського алфавіту, дізнатися значення швидкості можна в таблиці.

Індекс швидкостіМаксимально припустима швидкість км/год
L120
M130
N140
P150
Q160
R170
S180
T190
U200
H210
V240
W270
Y300
Z>300

Значення цього параметра автомобільних шин варіюється від мінімальних показників 40 км/год - буква «А»  - до 300 км/год - літера «Z». Швидкісна категорія присвоюється кожній моделі після проведення випробувань на спеціальному стенді. Індекс V у маркуванні 91V відповідає максимальній швидкості 240 км/год. Виробник інформує, що експлуатація повинна виконуватися на швидкісному режимі, який на 10-15% менше відносно максимального значення.

Індекс навантаження

У маркуванні 91V цифра 91 означає індекс навантаження. Розшифровка індексу навантаження виконується за допомогою таблиці. Залежно від країни походження, може варіюватися позначення навантаження в кілограмах або фунтах. Так, значення 91 відповідає 615 кг, що показує, яке гранично допустиме навантаження може витримати одне колесо під час експлуатації в умовах максимального тиску всередині.

Для легкових автомобілів характерні індекси від 50 до 100, в показниках понад 100 представлені значення для шин вантажних автомобілів. Важливішим є індекс навантаження для мікроавтобусів та вантажівок, тому необхідно його дотримуватися. У легкових авто цей параметр зазвичай робиться з запасом, тому під час вибору покришок він не грає визначальну роль. Але виробники настійно рекомендують не перевищувати граничних значень, оскільки це призводить до деформації коліс, провокує аварійні ситуації на дорозі.

Бренд

Товарний знак або бренд - базовий критерій вибору для багатьох автомобілістів. Часто під час купівлі  клієнт орієнтується на репутацію виробника, власний досвід користування і рекомендації друзів. На схемі представлена шина компанії Rosava. Бренд позначений як «Товарний знак», знаходиться під номером 14.

Модель

Модель визначає спеціалізацію автошини. Назва зручна для ідентифікації тих чи інших характеристик виробу. На представленій схемі зображена шина Rosava ITEGRO. Модель позначена під цифрою 5. Під час її виготовлення використовувалися гумові суміші з каучуку останнього покоління, що забезпечило покришці впевнену керованість як на сухій, так і на мокрій дорозі. Також цю модель відрізняє детально відпрацьована структура протектора.

Додаткові параметри у маркуванні  шин

Окрім базових характеристик, на поверхню автошини наносять додаткову інформацію. Тут можна побачити дату виробництва і оцінити «свіжість» продукту. На виробах також вказують їх тип:

 • Безкамерні шини  маркуються TL (TubeLess). На представленій схемі зображено саме безкамерну модель (пункт №8).
 • Артикули з камерою, ідентифікуються як TT (Tube Type).

Шина на схемі стосується категорії безкамерних. У цьому можна переконатися, звернувши увагу на цифру 8, поруч з якою так і зазначено - «безкамерна шина». Яку ще інформацію допомагає отримати маркування шин:

 • 2 - TWI, позначення місця знаходження індикатора зносу.
 • 3 - попередження про небезпеку через недотримання рекомендацій виробника.
 • 4 - максимально допустимі навантаження і тиск.
 • 6 - кількість шарів, тип корду каркаса і бекера.
 • 7 - ступінь якості шини за стандартом США.
 • 10 - відповідність стандарту США.
 • 11 - дата виготовлення.
 • 12 - символ омологації на відповідність стандартам Європи.
 • 13 - номер сертифіката затвердження на відповідність європейським стандартам.
 • 15 - країна-виробник, зокрема, це Україна (MADE IN UKRAINE).
 • 17 - RADIAL, ще одне позначення, що шина має радіальну конструкцію.

На колесах «Росава» використовується маркування ЄС, де наносяться такі ключові характеристики:

 • паливна економічність (літерами від A до G, де А - максимальна паливна економічність);
 • здатність до зчеплення на мокрій трасі (параметр градуйований за шкалою від A до G, де перше значення демонструє максимальну безпеку);
 • рівень шуму має три градації, остання з них є вищою, ніж порогова для Європи.

Деякі моделі шин «Росава» можуть мати маркування, яке показує напрямок обертання колеса (на схемі №9). Це дозволяє встановлювати покришки з направленим рисунком правильно.

Досконале розуміння маркованої інформації необхідне не тільки вузьким фахівцям і продавцям. З багатьма параметрами зустрічаються і звичайні користувачі, тому вміння їх розшифрувати може значно полегшити вибір покришок і допоможе уникнути покупки непотрібної гуми.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.