На допомогу фермеру: які бувають види агрошин і як їх вибрати?


Шини для сільгосптехніки представлені в такому широкому розмаїтті, яке й не снилося світу автомобільної гуми. Як правильно вибирати шини для тракторів, комбайнів, причепів і причіпних агрегатів?

 

Сільськогосподарські шини - вироби настільки непрості, що перші півстоліття своєї історії трактори обходилися залізними колесами, без натяку на покришку і камеру. Але з часом переваги пневматичних коліс стали незаперечними: високе зчеплення на різних поверхнях, низький опір коченню, міцність і поглинання поштовхів від нерівностей. Однак всі ці плюси будуть реалізовані тільки за умови правильного підбору шин до сільгосптехніки.

На відміну від шин для легкових автомобілів, агрошини діляться за видами навантажень:

  • Шини для ведучих коліс. Головне для них - здатність передавати високе тягове зусилля від осі до грунту. Також має велике значення рисунок протектора (найчастіше «ялинка»), який повинен виключати пробуксовку на поверхнях різного типу. Оскільки основна маса транспортного засобу припадає на провідну вісь, бажано, щоб були  високі амортизуючі властивості шини, що важко поєднати з високим індексом навантаження.
  • Шини для напрямних коліс. Як правило, такі колеса менш навантажені, і вони невеликі за розмірами. Їх особливість - в рисунку протектора, який повинен забезпечувати невеликий опір коченню, але добре тримати заданий напрямок. Такий рисунок має виражену подовжню нарізку.
  • Шини для несучих коліс. Головне завдання цих коліс - витримувати на собі причіп, сівалку, борону і т. і., котячись з найменшим опором. У цих моделей часто невеликий діаметр, а в багатьох випадках і невеликий індекс навантаження, протектор - з мінімальною площею канавок. Досить часто агрошини для несучих коліс дозволяється використовувати і як спрямовуючі колеса на трактори. Хоча є моделі виключно «несучі», наприклад, у Rosava-Agro це ВФ-242 4.50-10 66 або, скажімо, С-1 6.50 / 88-16 92.


Вибираємо шини для комбайна

 

Відносно розмірів й індексу навантаження найголовніше - рекомендації виробника сільгосптехніки. Не забувайте, що комбайн зазвичай важчий за трактор, а тягова сила на колесах у нього менше. Вибираючи протектор, враховуйте тип ґрунту, на якому зазвичай працює ваш комбайн: так, липкий і вологий грунт буде забиватися між грунтозацепами, і в такому випадку потрібно підбирати модель з ефективним самоочищенням. Шина радіального типу завжди м'якша діагональної, причому «радіалка» дозволяє працювати з більш низьким тиском. А за рахунок цього можна підвищити амортизаційні властивості коліс, що позитивно впливає на ресурс деяких агрегатів комбайна.


Вибираємо шини для тракторів

 

Провідні колеса трактора відповідальніші, тут для шин головне - забезпечити передачу високого тягового зусилля, для чого каркас боковини і протектор роблять більш жорстким та мiцнiшим. Підвищуються вимоги до міцності і зносостійкості в регіонах з кам'янистими грунтами і дорогами.

Деякі трактори - не тільки інструмент обробки ґрунтів, а й транспортна машина, в тому числі і для асфальтових доріг. Тому, купуючи колеса на трактор для таких умов, бажано обирати вироби з високим швидкісним індексом (не менше 40 км/год) і підвищеною стійкістю протектора до стирання. Цікаво, що шини тракторного і комбайнового призначення - найпоширеніші в модельній лінійці компанії Rosava-Agro. Є чисто тракторні покришки, наприклад 15,5 R38 TR-07 і 13/6R38 TR-07.


Шини для міні-тракторів і міні-техніки


Підбір шин для міні-трактора дещо простіший, в першу чергу це розміри і протектор. Велике значення мають розвинені грунтозацепи, їх кількість і висота впливають на роботу на грунтах з різними властивостями. Чим більший крок грунтозацепів, тим впевненішою буде тяга на мокрому грунті, але тим швидше зносяться шини, особливо при частих виїздах на асфальт.

Незважаючи на можливість використання автомобільних шин, застосовувати їх на міні-тракторі (як і на мотокультиваторах, мотокосарках) не варто, особливо на провідних осях: при найменшому зволоженні грунту протектор такого колеса на тракторі перетвориться в слік, і агрегат буде буксувати. Та й на напрямних колесах причепів до мотоблоків на вологому грунті важливі глибокі і широкі канавки, яких не зустрінеш на автомобільних покришках.

Оскільки потужність багатьох моделей сільськогосподарської міні-техніки обмежена, пам'ятайте, що великі і важкі колеса знижують тягові характеристики агрегату.


Вибираємо шини для причепів

 

Врахуйте тип доріг, по яких буде найчастіше їздити ваш причіп. Якщо це переважно асфальт, вибирайте варіанти з дрібною нарізкою протектора, адже у них більший ресурс і менший опір коченню. Для техніки (навіть причіпної!), що працює на полях і ґрунтових дорогах, особливо мокрих, краще підійдуть покришки з великими шашками та широкими канавками протектора. Це стосується також і причіпних сільгоспзнарядь - сівалок, борін, плугів і т. і. До речі, як раз для фермерських технологічних агрегатів розроблена економічна шина ВФ-242 4.50-10 66 або незвичайного виду модель С-1 6.50 / 88-16 92.


Кілька нюансів


Підбираючи агрошини, майте на увазі деякі особливості:

  • Шини для сільгосптехніки в порівнянні з автомобільними більш суворі щодо розмірів, допустимі відхилення по диску зазвичай обумовлює виробник.
  • Безкамерні вироби зручніші і дешевші в експлуатації, але за однієї умови: хорошому стані посадочних поверхонь дисків.
  • Більш м'які і більш широкі сільськогосподарські шини мають менший питомий тиск на грунт, тобто менше ущільнюють його, що рано чи пізно позначиться на врожаї.
  • Потрібно враховувати, що підбір сільськогосподарських шин з запасом несучої здатності забезпечує збільшення їх ресурсу роботи.

На завершення потрібно сказати, що тільки при правильно підібраних шинах сільгосптехніка дозволить реалізувати всі характеристики, закладені в неї конструкторами.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.