Підбираємо шини на навантажувач: на що звернути увагу?


Шини для навантажувачів візуально схожі на колеса для легкових і вантажних автомобілів. Але зважаючи на високу вантажність вони конструктивно серйозно відрізняються. У чому головні відмінності коліс для навантажувачів і що потрібно враховувати при виборі шин? Шукаємо відповіді на ці запитання разом.

навантажувач, шини

 

Які бувають навантажувачі?


Залежно від покладених на них задач і умов роботи, навантажувачі діляться на кілька типів:

 1. Найпоширенішими є вилкові навантажувачі, які підіймають палетовані товари на різну висоту. Відрізняються габаритами й вантажністю, але мають відносно інших типів навантажувачів невеликі розміри.
 2. Навантажувачі сипучих вантажів найчастіше базуються на шасі тракторів і бульдозерів різних класів і відрізняються великими габаритами, більш потужними двигунами.
 3. Спеціалізовані навантажувачі створюються для вузькоспрямованих робіт — прибирання снігу, конвеєрного навантаження зерна та ін.

Запропонована нами класифікація не є суворо структурованою, оскільки сучасні навантажувачі можуть мати кілька змінних робочих елементів і виконувати декілька завдань, достатньо лише замінити «вилку» на невеликий ківш, або свердлильний апарат.

Навантажувач сипучих вантажів, шини

 

Про що може розповісти маркування шин для навантажувачів?


Найголовніше позначення на будь-якій шині для навантажувача - це її тип: 

 • Solid — суцільнолите колесо.
 • TT (Tube Type) — камерне.
 • TL (Tubeless) — безкамерне.

Про ці види, їх переваги та недоліки ми поговоримо нижче.

Також на колесах для спецтехніки вказують зовнішній діаметр, посадковий діаметр і висоту профілю. Всі ці значення, як правило, вказуються в дюймах. Серед найпоширеніших типорозмірів для навантажувачів виділяють такі: 5.00-8, 6.00-9, 6.50-10, 7.00-12, 3.00-4, 4.00-8.

Фронтальні навантажувачі з ковшами, розраховані на сипучі вантажі, мають великі колеса і велике навантаження на вісь. Серед популярних розмірностей: 405/70-20, 405/70-24, 20.5-25, 23.5-25, 17.5-25, 26.5-25, 16.9-24, 16.9-28, 16.9-30.


Які бувають шини для навантажувачів?


1. Пневматичні. По конструкції такі шини повторюють звичні для нас автомобільні колеса. Шини для спецтехніки бортуються на диски та накачуються повітрям. Як правило, навантажувачі мають безкамерні шини, колеса з камерами сьогодні вже майже не зустрічаються. Пневматичні колеса низького тиску застосовуються на відкритих майданчиках, при роботі на неідеально рівних поверхнях - гравії, асфальті, утрамбованому ґрунті та ін. Традиційно пневматичні шини мають більш розвинений протектор, а також зважаючи на свою конструкцію непогано амортизують і згладжують нерівності, що буває корисно при перевезенні вантажів по нерівних поверхнях.

«Пневматики» слугують близько 2 тис. годин, але все дуже залежить від поверхні та кількості маневрів машини (поворотів керованих коліс на місці).

пневматичні шини

 2. Суцільнолиті, або «супереластик» (так звані «гусматік»). Цей вид шин має простішу конструкцію. Так, колеса на навантажувач відлиті повністю, без порожнини для повітря, або камери з повітрям всередині. У такому (суцільнолитому) вигляді вони й одягаються на колісні диски провідної та керованої осей. Суцільнолиті шини на фронтальний навантажувач розраховані для роботи на рівній поверхні, і зазвичай мають менш розвинений рисунок протектора. Найчастіше вони використовуються при роботі в закритих приміщеннях з рівною бетонною підлогою, або ж пластиковим, дерев'яним настилом. Також навантажувачі з суцільнолитими колесами можуть вільно заїжджати в напівпричепи по рампі для завантаження/розвантаження. Суцільнолиті колеса з протектором можуть застосовуватися у важких умовах: на будівельних майданчиках з великою кількістю сміття, на деревообробних підприємствах та інших місцях, де велика ймовірність проколоти пневматичні шини.

Суцільнолиті шини слугують в середньому від 5 до 10 тис. годин

Суцільнолиті шини, супереластик

 

3. Бандажні шини. Цей вид коліс складається зі сталевого обода, на який наплавляється методом вулканізації товстий шар гуми. Така гума на навантажувач конструктивно схожа на суцільнолите колесо, і може бути застосована тільки на ідеально рівних покриттях. На відміну від попереднього типу, вони розраховані на роботу в більш суворих умовах в плані неоднорідності середовищ. Наприклад, якщо на поверхні може бути розлито якесь паливо, кислота та ін. Зазвичай не мають протектора.

Повне зношування бандажних шин настає після 4 тис. годин.

бандажні шини

 

Поради по вибору шин

два навантажувача на завантаженні


Небезпека полягає в тому, що при роботі з великою вагою шини навантажувача дуже нагріваються. А коефіцієнт розширення «задутого» складу ніхто не прораховує, так що при перегріванні він може пошкодити й навіть зруйнувати покришку.


 • В останні роки неабиякою популярністю користуються швидкомонтовані суцільнолиті шини
  Класичні литі шини за своїм профілем повторюють звичайні автомобільні колеса, вони «взуваються» на шиномонтажах, або в умовах автотранспортних підприємств. Швидкомонтовані колеса з одного боку мають бруствер з гуми ущільненого складу, який виконує функцію стопорного кільця. Таким чином, досить просто надіти покришку на диск, трохи придавити, і вона буде встановлена на «своє» місце без застосування спеціальних верстатів. З огляду на невелику швидкість руху навантажувачів така технологія зарекомендувала себе надійною.
 • швидкомонтовані шини, традиційні шини

  За необхідності роботи на засніжених майданчиках або на відкритих ділянках із залишками льоду, підталого снігу шини для навантажувачів можуть «одягатися» в сталеві ланцюги проти ковзання. Через те, що ланцюги погіршують маневровість та стійкість спецтехніки, після сходження снігу їх в обов'язковому порядку демонтують.
 • Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.