Підготовка до зими: що потрібно знати та мати в автомобілі?


Зима для уважних автомобілістів настає не так несподівано, як для комунальних служб: з першими похолоданнями відбувається заміна шин на зимові, змінюється стиль водіння та набір аксесуарів у багажнику. Що ж потрібно пам'ятати про зимовий сезон автомобілісту та як правильно підготувати машину до зими?


Що взяти?


Проходять десятиліття, бензинові та дизельні автомобілі у рейтингах продажів змінюються електромобілями, але не змінюється список аксесуарів, які потрібно покласти у багажник машини на початку зими.

Омивач скла

Не секрет, що взимку, при нульовій температурі, коли дороги загального користування активно посипаються, або поливаються антиобмерзальними засобами, то в рази збільшується витрата омивача. Автомобілісти жартують, що часом його витрата навіть більша, ніж бензину. Тому не зайвим буде мати в багажнику півлітра або літр зимового омивача.

Скребок для скла

Не можна забувати й про скребок. Сильно сподіватися на підігріви лобового та заднього скла не варто. При роботі на холостому ходу з включеними декількома споживачами сильно сідає акумулятор, тому краще вручну зчистити сніг та основний об'єм льоду, а вже фінально «підчистити» штатною електрикою машини.

Також покладіть у багажник розморожувач скла. Спиртовмісна рідина проникає в мікротріщини крижаної кірки та за кілька хвилин розморожує скло повністю.

Трос буксирувальний

Перевірте, чи є у вашій машині трос. Також вивчіть місця, де кріпляться та знаходяться буксирувальні провушини. За замовчуванням вони можуть лежати у багажнику. Нехай він навіть вам і не стане в пригоді, але можливо завдяки йому ви когось виручите зі «снігового полону».

Провід для «прикурювання» авто

Якщо акумулятору вашого автомобіля вже понад 2-3 роки, то при регулярній експлуатації у великому місті на зиму ми рекомендуємо класти в багажник декілька силових проводів. Вони дозволять вам "прикурити" авто від іншої машини та завестися. Але просто завести машину замало. Потрібно (обов'язково) у найкоротший термін самостійно або на станції технічного обслуговування дозарядити акумулятор. А якщо ні, то повна розрядка з неможливістю запуску мотора в найближчому майбутньому повториться.

Лопата

Не зайвим також мати в машині невелику складну або саперну лопатку. Вона потрібна, щоб прокопати невеликий «маршрут» собі на стоянці, або підкопати під кузовом замерзлу за ніч кучугуру.

Настання глобального потепління означає не тільки поступове підвищення середньорічної температури, а й прогнозує більш різкі перепади погоди. Зима 2020-2021 в Україні, з рясним снігопадом, тому підтвердження.


Серветки

Якщо у вашому авто не дуже ефективно працює обігрів лобового скла, то подбайте про наявність у салоні чистих паперових рушників або бавовняних серветок. Вони швидко вбирають в себе і видаляють зі скла вологу при запотіванні, при цьому майже не залишають розводів.

Додатково: ланцюги протиковзання та їжа

У містах та на трасах, останнім часом, сніг чиститься оперативно. Але якщо ви регулярно подорожуєте у віддалені райони — у гірську або сільську місцевість, то можете придбати ланцюги протиковзання (т.зв. «браслети на колеса»). Ми рекомендуємо заздалегідь потренуватися в одяганні ланцюгів на колеса. 

Коли ви збираєтеся в далеку дорогу, а прогноз погоди обіцяє снігопади, то візьміть із собою якусь їжу, що не псується: енергетичні батончики, снеки, також запас води. Сильні снігопади на трасах часто стають причиною великих заторів.


Що перевірити та замінити?


Паливо

Намагайтеся весь час тримати повний бак палива, або близьке значення до максимального. Навіть найскромніші за витратою палива машини на холостому ходу з обігрівачем, що працює, витрачають близько 1 літра палива за годину роботи.

Шини

Найважливішим аспектом безпечного водіння у зимовий період є своєчасна заміна літніх шин на зимові. Загальні рекомендації свідчать, що змінювати "літо" на "зиму" потрібно тоді, коли середньодобова температура опускається нижче 7 градусів за Цельсієм. Воно виходить із того, що при температурі нижче, ніж +7℃, зчіпні властивості літніх шин із дорогою суттєво погіршуються.

Але є у цього правила деякі уточнення:

 • Наприклад, якщо ви переважно експлуатуєте автомобіль вночі, коли на вулиці холодніше, ніж вдень, то вам потрібно перевзутися раніше, тільки-но нічні температури почали опускатися до 5-7 градусів.
 • Якщо ви їздите вдень, або взагалі експлуатуєте авто рідко, то просто оберіть зручний день з гарною погодою, і заздалегідь замініть шини, щоб при необхідності в екстреному порядку не шукати вільний шиномонтаж.
 • Набагато зручніше тримати обидва комплекти шин на дисках. Це суттєво заощаджує і час, і кошти при «перевзуванні».


Зимовий омивач

У холодну пору року істотно зростає навантаження на більшість систем в автомобілі. Тому, за деякими позиціями, машину потрібно трохи підстрахувати. Так, ще до перших нічних заморозків потрібно змінити літню рідину омивача на зимову. Злити з бачка її не можна, тому потрібно просто «вибризкати» рідину на скло і після спустошення ємності залити стійкий до морозу засіб. Якщо цією процедурою знехтувати, може «замерзнути» бачок або вийти з ладу електрична помпа подачі рідини до форсунок.

Щітки склоочисника («двірники»)

На видимості дорожньої ситуації також позначається стан склоочисників. «Двірники» за теплої погоди починають «пропускати», залишати смуги. Така їхня поведінка говорить про втрату щітками еластичності. Взимку це «виливається» у великі пропуски та сліпі зони завширшки 2-3 сантиметри. Варто задуматися про огляд дороги авто заздалегідь — це безпосередньо впливає на безпеку пересування.

Акумулятор (АКБ)

Перед холодним сезоном обов'язково перевірте акумуляторну батарею. Найкраще відвідати електрика. Можливо це виконати й самому: за допомогою тестера та вилки навантаження. Важливо перевірити:

 • Залишкову ємність;
 • Напруга під навантаженням. 

Якщо ці параметри не відповідають нормі, батарею потрібно замінити. Або хоча б зарядити. Річ у тому, що у холодну пору навантаження на АКБ збільшується, і на малих оборотах генератор не встигає заповнювати витрачену енергію сторонніми споживачами — всілякими обігрівами, аудіосистемою, освітленням та іншим. Тому якщо не проконтролювати стан акумулятора, то одного холодного ранку можна не завестися.

Світло

Не полінуйтеся перевірити працездатність усіх зовнішніх освітлювальних приладів. Видимість на дорозі — один із головних аспектів вашої безпеки. Взимку рано темніє, тому й користуватися фарами, габаритними вогнями та протитуманками доводиться частіше. Важливо, щоб усі лампи були справними. 


Перевірка кондиціонера

Ефективним засобом боротьби із запотіванням скла є осушення повітря в салоні. З цим чудово справляється кондиціонер. Якщо ви літо та осінь перетерпіли, то до зими обов'язково приведіть його до ладу: перевірте наявність холодоагенту в системі, герметичність всіх патрубків та загальну працездатність усієї системи. Справний кондиціонер взимку — це питання не комфорту, а вашої безпеки.

Додатково: обробка ущільнювачів та захист кузова

 • Вогкість у поєднанні з морозами тягне замерзання дверей і багажника. Фізика процесу проста: волога, що потрапила на гумові ущільнювачі, замерзає і «сковує» доступ в салон. Щоб уникнути такого явища, рекомендується обробляти гумові елементи силіконовим мастилом.
  Якщо двері примерзли, то не поспішайте тягнути — можна пошкодити дверну ручку. Бажано потрапити в салон з іншого боку, включити обігрівач і дати машині відігрітися. 
 • Реагенти, якими обробляють дороги взимку, дуже негативно впливають на лакофарбове покриття та інші деталі екстер'єру, сприяючи активізації корозії. Хромовані деталі можуть тьмяніти. Тому перед холодами рекомендується обробити кузов автомобіля восковмісними поліролями, хромовані елементи — спеціальними консервувальними складами.
  Незайвим також буде підфарбувати всі дрібні сколи та подряпини, бо агресивне соляне середовище у поєднанні з високою вологістю можуть спровокувати корозію елементів кузова в найкоротші терміни — за лічені місяці.


Як варто їздити?


Водіння у зимовий період вимагає від водіїв уважності та стриманості. З цією ж метою кожної осені вступають зміни до правил дорожнього режиму. Так, з 1 жовтня за містом необхідно завжди пересуватися з увімкненим ближнім світлом фар або штатними денними ходовими вогнями, навіть удень. А з першого листопада у багатьох містах скасовується дозволений ліміт швидкості 80 км/год і відбувається повернення до базових 50 км/год.

Зимовий стиль водіння передбачає дотримання більшої дистанції між транспортними засобами, маючи на увазі потенційне погіршення контакту з дорогою. Або наявність ожеледиці, зимової кашки, які своєю чергою можуть призвести до ковзання, блокування коліс або слешпленінгу.


Важливо пам'ятати, що прогрітий автомобіль менш схильний до буксування, тому що двигун при робочій температурі тримає менші оберти та дозволяє рухатися "в натяг".

Намагайтеся ще раз не буксувати. Якщо ви відчуваєте, що не можете піднятися на гірку або загрузаєте у снігу, то увімкніть передачу на ступінь вище. Також можна застосувати метод «розгойдування» — рухаючись вперед/назад, внаслідок інерції вдасться подолати підступне місце.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.