Підготовка до зими: що потрібно знати та мати в автомобілі?


Зима для уважних автомобілістів настає не так несподівано, як для комунальних служб: з першими похолоданнями відбувається заміна шин на зимові, змінюється стиль кермування та набір аксесуарів у багажнику. Що ж потрібно пам'ятати про зимовий сезон автомобілісту та як правильно підготувати машину до зими?


чищення машини від снігу, зима, жінка

Що взяти?


Проходять десятиліття, бензинові та дизельні автомобілі в рейтингах продажів змінюються електромобілями, але не змінюється список аксесуарів, які потрібно покласти в багажник машини на початку зими.

Омивач скла

Не секрет, що взимку, за нульової температури, коли дороги загального користування активно посипаються, або поливаються засобами проти ожеледиці, то в рази збільшується витрата омивача. Автомобілісти жартують, що часом його витрата навіть більша, ніж палива. Тому не зайвим буде мати в багажнику півлітра або літр зимового омивача.

Скребок для скла та розморожувач

Не можна забувати й про скребок. Сильно сподіватися на підігрів лобового та заднього скла не варто. Під час роботи на холостому ходу з ввімкненими декількома споживачами енергії сильно сідає акумулятор, тому краще вручну зчистити сніг та основний об'єм льоду, а вже потім фінально «підчистити» штатною електрикою машини.

Також покладіть у багажник розморожувач скла. Спиртовмісна рідина проникає в мікротріщини крижаної кірки та за кілька хвилин розморожує скло повністю.

Трос буксирувальний

Перевірте, чи є у вашій машині трос. Також вивчіть місця, де кріпляться та знаходяться буксирувальні провушини. За замовчуванням вони можуть лежати в багажнику. Нехай він навіть вам і не стане в пригоді, але, можливо, завдяки йому ви когось виручите зі «снігового полону».

Провід для «прикурювання» авто

Якщо акумулятору вашого автомобіля вже понад 2-3 роки, то за умови регулярної експлуатації у великому місті на зиму ми рекомендуємо класти в багажник декілька силових проводів. Вони дадуть змогу вам "прикурити" авто від іншої машини та завестися. Але просто завести машину замало. Потрібно (обов'язково) у найкоротший термін самостійно або на станції технічного обслуговування зарядити повноцінно акумулятор. А якщо ні, то повна розрядка з неможливістю запуску мотора в найближчому майбутньому повториться.

Лопата

Не зайвим також мати в машині невелику складну або саперну лопатку. Вона потрібна, щоби прокопати невеликий «маршрут» собі на стоянці, або підкопати під кузовом замерзлу за ніч кучугуру.

Настання глобального потепління означає не тільки поступове підвищення середньорічної температури, а і прогнозує більш різкі перепади погоди. Зима 2020-2021 в Україні, з рясним снігопадом, тому підтвердження.

машина завантажила у снігу, штовхають автомобіль, багато снігу


Серветки

Якщо у вашому авто не дуже ефективно працює обігрів лобового скла, то подбайте про наявність у салоні чистих паперових рушників або бавовняних серветок. Вони швидко вбирають у себе і видаляють зі скла вологу в разі запотівання, водночас майже не залишають розводів.

Додатково: ланцюги протиковзання та їжа

У містах та на трасах, останнім часом, сніг чиститься оперативно. Але якщо ви регулярно подорожуєте у віддалені райони — у гірську або сільську місцевість, то можете придбати ланцюги протиковзання (т.зв. «браслети на колеса»). Ми рекомендуємо заздалегідь потренуватися в одяганні ланцюгів на колеса. 

Коли ви збираєтеся в далеку дорогу, а прогноз погоди обіцяє снігопади, то візьміть із собою якусь їжу, що не псується: енергетичні батончики, снеки, також запас води. Сильні снігопади на трасах часто стають причиною великих та довготривалих заторів.


Що перевірити та замінити?


Паливо

Намагайтеся весь час тримати повний бак палива, або близьке значення до максимального. Навіть найскромніші за витратою палива машини на холостому ходу з обігрівачем, що працює, витрачають орієнтовно 1 літр палива за годину роботи.

Гальмівну систему

Очевидний пункт безпеки в будь-яку пору року. Однак про нього особливо важливо подбати напередодні зими через збільшення гальмівного шляху на мінливому (сніг/волога) та неоднорідному покритті.

Перевірити необхідно всі компоненти гальмівної системи:


 • Ефективність роботи гальмівного циліндра.
 • Рівень зношування гальмівних колодок та дисків.
 • Електронні «помічники»: коректність роботи ABS, ESP та інших вбудованих у ваш автомобіль систем допомоги під час гальмування.
 • Гальмівну рідину на наявність у ній вологи. Під час похолодання волога, що ввібралася перетвориться на лід і властивість рідини до розтікання буде порушена.
 • Паркувальне гальмо.

Також для успішного гальмування важливі відповідні шини.


Шини

Найважливішим аспектом безпечного пересування в зимовий період є своєчасна заміна літніх шин на зимові. Загальні рекомендації свідчать, що змінювати "літо" на "зиму" потрібно тоді, коли середньодобова температура опускається нижче 7 градусів за Цельсієм. Це виходить із того, що за температури нижче, ніж +7℃, властивості зчеплення літніх шин із дорогою стають суттєво гірші.

Але є в цього правила деякі уточнення:

 • Наприклад, якщо ви переважно експлуатуєте автомобіль вночі, коли на вулиці холодніше, ніж вдень, то вам потрібно перевзутися раніше, тільки-но нічні температури почали опускатися до 5-7 градусів.
 • Якщо ви пересуваєтесь вдень, або взагалі експлуатуєте авто рідко, то просто оберіть зручний день із гарною погодою, і заздалегідь замініть шини, щоб у разі необхідності в екстреному порядку не шукати вільний шиномонтаж.
 • Набагато зручніше тримати обидва комплекти шин на дисках. Це суттєво заощаджує час та кошти під час «перевзування».

шини Premiorri ViaMaggiore Z Plus, машина у снігу, авто у лісі

Технічні рідини

Моторне мастило

Під час заміні мастила у двигуні перед холодним періодом варто враховувати тип ДВЗ, рівень його зношування, в'язко-температурні властивості рідини та допуск автовиробника.

Для легкого запуску двигуна взимку потрібно більш рідке мастило. Виробники автомобілів часто передбачають кілька допустимих варіантів в'язкості моторного мастила для конкретної моделі двигуна.

Згідно з маркуванням класу в'язкості за SAE у лінійки моторних мастил за відповідність роботи в холодний період відповідає перша цифра (показники низькотемпературної текучості) з літерою «W» (winter). Далі відбувається поділ на підкатегорії, залежно від температури на вулиці:

 • 0W - успішна робота мастила за температури повітря -35-30 °C.
 • 5W за -30-25 °C.
 • 10W – за -25-20 °C.
 • 15W – за -20-15 °C.
 • 20W – за -15-10 °C.

Це дає змогу зрозуміти діапазон мінімальної температури навколишнього середовища для можливого холодного запуску двигуна взимку. Після цих цифр у маркуванні є наступний набір цифр — текучість за високих температур:

 • 30 - робочий діапазон текучості за +20-25 °C.
 • 40 – за +35-40 °C.
 • 50 – за +45-50 °C.
 • 60 - за температури навколишнього середовища вище +50 °C.

Більш наочно маркування можна зрозуміти на зображенні, що нижче: 

схема маркування класу в'язкості по SAE

Трансмісійне мастило

Трансмісійне мастило розраховане на більший ресурс, ніж моторне, тому майже завжди використовується всесезонний тип. Однак не варто забувати й про нього перед підготовкою авто до зими, якщо ви давно не переймалися його оновленням.

У маркуванні трансмісійного мастила зустрічається звичне з маркуванням SAE класифікація з літерою «W» для зими:

 • 70W – робочий діапазон рідини за мінімальної температури навколишнього повітря -55°C.
 • 75W – при мінімальних -40°C.
 • 80W – при мінімальних -26°C.
 • 85W – при мінімальних -12°C.

А для всесезонності використання в позначенні, повинні після «W» у маркуванні, мають слідувати цифри: 80, 85, 90, 140, 250 (літні класи мастила).

схема маркування трансмісійного мастила

Охолоджуюча рідина

Для збереження працездатності двигуна рекомендуємо розуміти концентрацію антифризу в системі охолодження. Щоби під час морозу розведена водою рідина не перетворилася на лід, варто її заздалегідь перевірити. Проводиться це з допомогою ареометра в автосервісі або СТО. За необхідності радимо провести заміну антифризу, щоби не зіштовхнутися з проблемами та більш дорожчим ремонтом вузлів ДВЗ.

Клас охолоджуючої рідини необхідно підбирати, зважаючи на інструкцію з експлуатації автовиробника для вашої моделі автомобіля.

Зимовий омивач

У холодну пору року істотно зростає навантаження на більшість систем в автомобілі. Тому, за деякими позиціями, машину потрібно трохи підстрахувати. Так, ще до перших нічних заморозків потрібно змінити літню рідину омивача на зимову. Злити з бачка її не можна, тому потрібно просто «вибризкати» рідину на скло та, після спустошення місткості, залити стійкий до морозу засіб. Якщо цією процедурою знехтувати може «замерзнути» бачок або вийти з ладу електрична помпа подачі рідини до форсунок.

Щітки склоочисника («двірники»)

На видимості дорожньої ситуації також позначається стан склоочисників. «Двірники» за теплої погоди починають «пропускати», залишати смуги. Така їхня поведінка говорить про втрату щітками еластичності. Взимку це «виливається» у великі пропуски та сліпі зони завширшки 2-3 сантиметри. Варто задуматися про огляд дороги авто заздалегідь — це безпосередньо впливає на безпеку пересування.

Акумулятор (АКБ)

Перед холодним сезоном обов'язково перевірте акумуляторну батарею. Найкраще відвідати електрика. Можливо це виконати й самому: з допомогою тестера та вилки навантаження. Важливо перевірити:

 • Залишкову місткість;
 • Напругу під навантаженням. 
 • Щільність електроліту.

Якщо ці параметри не відповідають нормі, батарею потрібно замінити. Як мінімум — зарядити. Річ у тому, що в холодну пору навантаження на АКБ збільшується, і на малих обертах генератор не встигає заповнювати витрачену енергію сторонніми споживачами — різноманітними обігрівами, аудіосистемою, освітленням та іншими електросистемами. Тому, якщо не проконтролювати стан акумулятора, то одного холодного ранку можна не завестися.

Свічки

Для успішного запуску двигуна в холодну погоду важливо мати не тільки справний акумулятор, але й справні свічки: запалення для бензинових авто та розжарювання для дизельних.

Для дизельних двигунів перевірити їхню працездатність дуже важливо заздалегідь: влітку несправна свічка розжарення може не звернути на себе увагу, а взимку це може статися в найбільш невідповідний момент. Несвоєчасний контроль їх стану може закінчитися не лише їхньою банальною заміною, а й зламом свічки в процесі викручування. Що призведе до знімання головки блоку циліндрів (ГБЦ) для її вилучення. Такого «бонусом» до зимових холодів ви не захочете зазнавати.  

Світло та автоелектрика

Не полінуйтеся перевірити працездатність усіх зовнішніх освітлювальних приладів. Видимість на дорозі — один із важливих аспектів вашої безпеки. Взимку рано темніє, тому й користуватися фарами, габаритними вогнями та протитуманками доводиться частіше. Важливо, щоб усі лампи були справними. 

Машина вночі, увімкнені освітлювальні прилади, видимість на дорозі, фари, габаритні вогні

Також уся електроніка автомобіля мусить працювати коректно. Для своєчасного виявлення проблем штатними системами необхідно перевірити працездатність усіх електронних датчиків та сигналів помилок на панелі приладів. Проведення комплексної перевірки може вимагати комп'ютерної діагностики. За її допомогою можна виявити неполадки, які не відображалися на панелі приладів.

Додатково в автомобілів із повним приводом варто перевірити працездатність:

 • Підключення та вимкнення системи AWD (4WD) (за браком постійного повнопривідного режиму).
 • Справність передачі тяги на кожне колесо/вісь.
 • Блокування муфт, диференціалів чи їх імітації.

Перевірка кліматичної установки (кондиціонера та обігрівача)

Ефективним засобом боротьби із запотівання скла є осушення повітря в салоні. З цим чудово справляється кліматична система в автомобілі. Якщо ви влітку та восени «перетерпіли» без кондиціонера, то до зими проведіть профілактику: перевірте наявність холодоагенту в системі, герметичність усіх патрубків та загальну працездатність усієї системи.

У холодні дні не обійтися без обігрівача салону. Для того, щоб у морозний зимовий день не зіткнутися несподівано з проблемою обігріву, варто проводити профілактику заздалегідь. Для ефективної роботи обігріву салону може знадобитися перевірка всіх задіяних у процесі обігріву компонентів:

 • Радіатора обігрівача (пічки).
 • Системи охолодження: термостата, помпи (водяного насоса) та охолоджуючої рідини (антифризу).
 • Повітряних магістралей та вентилятора салону.
 • Салонний фільтр.
 • Блок управління кліматичною установкою.

Як результат – справна кліматична система взимку це питання вже не лише комфорту, а й вашої безпеки.

Додатково: обробка ущільнювачів та захист кузова

 • Вогкість у поєднанні з морозами тягне замерзання дверей і багажника. Фізика процесу проста: волога, що потрапила на гумові ущільнювачі, замерзає і «сковує» доступ у салон. Щоб уникнути такого явища, рекомендується обробляти гумові елементи силіконовим мастилом.
  Якщо двері примерзли, то не поспішайте тягнути — можна пошкодити дверну ручку. Бажано потрапити в салон з іншого боку, включити обігрівач і дати машині відігрітися. 
 • Реагенти, якими обробляють дороги взимку, дуже негативно впливають на лакофарбове покриття та інші деталі екстер'єру, сприяючи активізації корозії. Хромовані деталі можуть тьмяніти. Тому перед холодами рекомендується обробити кузов автомобіля восковмісними поліролями, хромовані елементи — спеціальними консервувальними складами.
  Незайвим також буде підфарбувати всі дрібні сколи та подряпини, бо агресивне соляне середовище в поєднанні з високою вологістю можуть спровокувати корозію елементів кузова в найкоротші терміни — за лічені місяці.


Як варто їздити?


Пересування в зимовий період вимагає від водіїв уважності та стриманості. З цією ж метою кожної осені вступають зміни до правил дорожнього режиму. Так, з 1 жовтня за містом необхідно завжди пересуватися з увімкненим ближнім світлом фар або штатними денними ходовими вогнями, навіть удень. А з першого листопада в багатьох містах скасовується дозволений ліміт швидкості 80 км/год і відбувається повернення до базових 50 км/год.

Зимовий стиль водіння передбачає дотримання більшої дистанції між транспортними засобами, маючи на увазі потенційне погіршення контакту з дорогою. Або наявність ожеледиці, зимової кашки, які своєю чергою можуть призвести до ковзання, блокування коліс або слешпленінгу.

машина в снігу, авто виїжджає зі снігу

Важливо пам'ятати, що прогрітий автомобіль менш схильний до буксування, тому що двигун за робочої температури тримає менші оберти та дає змогу рухатися "в натяг".

Намагайтеся марно не буксувати. Якщо ви відчуваєте, що не можете піднятися на гірку або авто загрузає в сніг, то увімкніть передачу на ступінь вище. Також можна застосувати метод «розгойдування» — рухаючись вперед/назад, унаслідок інерції вдасться подолати підступне місце.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.