Шипована гума: як вибрати і кому потрібна?


При серйозному підході вибір зимових шин для машини - справа відповідальна і помітно впливає на сімейний бюджет. А якщо шини ще й шиповані, то ціна помилки при виборі значно зростає. Тому так важливо покладатися на думку експертів. 

Варто нагадати, що зимові шини діляться на європейські та скандинавські (арктичні): перші призначені для м'яких зим з частими відлигами та дощами, інші - для морозів і засніжених доріг. З шипами можуть бути тільки шини арктичної категорії.


Особливості шипованих шин 


Зимова гума, що створена під шипування, має рисунок протектора з великими шашками без ламелей, де залишено місце для гнізда під шип. Для кращої його посадки у деяких моделей гумова суміш різниться на різній глибині протектора. У основі протектора гума жорсткіша, а поверхневий шар шипованої покришки зазвичай м'якший, ніж у фрикційної - це зроблено для кращого зчеплення в мороз. Тому шипована гума може показати кращий результат в тесті гальмування на асфальті в порівнянні з фрикційними аналогами. Хоча через шипи площа плями контакту у перших є дещо меншою, вони часто забезпечують коротший гальмівний шлях: м'яка гума краще прилягає до мікронерівностей дорожнього покриття та автомобіль сповільнюється ефективніше.


❌ Шипована шина має свої мінуси: 

 • Більш гучна під час руху.
 • «Вигризає» з асфальту найдрібніший кам'яний пил, який шкідливий для здоров'я (саме тому шипи під забороною в багатьох країнах Європи).
 • Істотно обтяжує колеса. 

 

Питання про шиповані шини


Навіть автомобіліст з досвідом зимової їзди часом задає про зимову гуму питання на рівні курсантів автошколи.

 • Правда, що шиповані шини - найкращі для зими? ❄️

Що стосується України — це не зовсім так. В регіонах, де на дорогах немає снігу і температура не опускається нижче нуля, кращою буде фрикційна зимова гума. Так, шипи особливо заважати не будуть, але при плюсовій температурі та без охолодження снігом вони швидко перегріються, «підпалять» краї гнізда і вилетять з нього. А чим погана шина з порожніми отворами - описано нижче.

 • Чи можна на шинах, виготовлених під ошиповку, їздити без шипів? ❄️

Можна, але не потрібно. І не тільки тому, що правильно ошипувати їх вже ніколи не вдасться. У порожні гнізда обов'язково наб'ються дрібні камінчики відсіювання і пісок, якими взимку посипають дороги. Це змінить м'якість протектора, а крім того, розпираючи гніздо, така «начинка» потроху руйнує шашки протектора.

 • Чим більше шипів - тим краще?❄️

Не зовсім так. Шипів має бути не просто багато, вони повинні бути встановлені так, щоб вони не йшли слід у слід. Інакше при гальмуванні з-під них не буде видалятись крижана стружка і шина «спливе» на ній. Правильно встановлених шипів може бути менше, але працювати вони будуть більш ефективно, ніж безладно «натикані» в більшій кількості. Крім того, в деяких країнах законодавчо обмежена кількість шипів на одиницю довжини протектора.

 • Чи можна встановити шипи самостійно?❄️

Якщо відповідати коротко - так, можна. Однак багато що залежить від додаткових чинників. І про них піде мова нижче.

 

Як правильно ошипувати шину


Під ошиповку підходять тільки спеціально призначені шини. Сьогодні вже не знайти шин без відформованих отворів, і це правильно, тому що просвердлити такі дрилем не вдасться, навіть при наявності трубчастого свердла. Для правильного шипування краще мати спеціальний пістолет, який розсовує краї гнізда і з силою саджає в нього шип.

Умов правильного шипування декілька:

 • Сердечник шипа повинен підійматися над протектором на 1,2 мм. Якщо менше - він не буде надійно чіплятися за лід, якщо більше - швидко зноситься або вилетить.
 • Шип повинен бути орієнтований чітко по осі гнізда, інакше можливе встановлення з перекосом, виправити яке нелегко.
 • Під час роботи шина повинна мати температуру не менше +10 С.
 • Для полегшення установки шипа застосовують рідина, що змазує (наприклад, мильний розчин).
 • Після шипування шину потрібно залишити в теплі на один-два тижні. Це необхідно, щоб гума гнізд обтекла фланці шипів і вони надійно зафіксувалися.


Які бувають шипи


Сучасні шипи відрізняються один від одного по довжині, кількості фланців, формою й матеріалом корпусу, формою твердостопової вставки - сердечника.

Більшість виробників шин використовують шипи з фірмовою родзинкою, хоча цілі у всіх однакові: зробити шип максимально чіпким і легким. Легші шипи менше впливають на дорожнє покриття, а значить, їх можна встановити на кожну шину в більшій кількості. Так, законодавство тих європейських країн, де шипи дозволені, допускає кількість шипів до 50 штук на метр довжини окружності протектора при масі кожного 1,1 м

Сьогодні широко застосовуються шипи з алюмінієвим корпусом, масу яких вдається знизити до 0,8 м. Пластиковий корпус використовується рідко, хіба що в ремонтних шипах, для збільшення їх діаметра.

Більшість шипів для кращої стійкості мають два фланці, причому нижній часто не цілий - щоб шип не провертався. Це потрібно для правильного розміщення шипа з сердечником складної форми, який повинен бути направлений в протекторі певним чином.

 

Що таке ремонтна ошиповка?


Втрата шипів, мабуть, найсуттєвіша проблема, на яку страждає шипована гума. Якщо кількість шипів, які втратила покришка, велика настільки, що вона не має надійного зчеплення з дорогою, варто задуматися про заміну шини.

Однак в деяких випадках ошиповку шини можна повторити. Це має сенс, якщо протектор шини зношений не більше ніж до 5 мм або якщо гнізда не сильно зношені. Але проблема полягає якраз в тому, що шипи губляться саме через зношування гнізд. Перш за все розбиваються їхні краї, та й на всю глибину діаметр отвору збільшується. Крім того, гума, прилегла до шипу, через перегрів часто втрачає еластичність.

Проблема вирішується застосуванням шипів збільшеного діаметра, вони називаються ремонтними. Завдання майстра - підібрати в кожному випадку ремонтний шип потрібного діаметра, щоб він сів в отвір щільно, з необхідним натягом.

При цьому потрібно підбирати шипи ще й по довжині, оскільки глибина гнізда змінюється: через зношування протектора вона зменшується, а через розхитування фланця на дні гнізда - збільшується. Довжина шипа повинна бути на 1 мм більше глибини його гнізда. Таким чином, успіх ремонтного шипування залежить і від правильного обмірювання зношених гнізд. 

 

Як правильно їздити на шипованій гумі


Зимова гума з шипами - не панацея, вона не вирішує всіх проблем під час руху автомобіля по слизькій дорозі. Однак шипи значно покращують розгін, гальмування і керованість на льоду і на снігу, особливо при температурі до мінус -20 С.

При встановленні нових шипованих шин на автомобіль їх необхідно обкатати

Для кращого збереження шипів на таких шинах не можна:

 • Рушати з пробуксуванням;
 • Гальмувати «в підлогу» на сухому асфальті, особливо на автомобілі без ABS.

Крім цього, скорочують «життя» шипів такі прийоми, як:

 • Керований занос.
 • Швидкісні переставки. 

Щоб уникати перегріву шипів: 

 • Намагайтеся акуратніше поводитися з педалями на сухому асфальті, коли шини не охолоджуються снігом або водою.
 • При активному рулюванні шипи також відчувають навантаження, нагріваючись від тертя об гуму у своїх гніздах. Тому в теплі дні такого руху також потрібно уникати.


В цілому, якщо ви спокійний і врівноважений водій і ваша машина не претендує на статус стрітрейсерського боліда, ніяких особливих прийомів їзди на шипах вам не потрібно.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.