Слешпленінг: чим небезпечне явище і як його уникнути?


Складний і незрозумілий термін «слешпленінг» багато автомобілістів вважають синонімом аквапланерування. Це явище відрізняється своєю природою, і небезпекою. Нумо розбиратися, як слешпленінг виникає і як йому протистояти.


Що таке слешпленінг?


Поняття «слешпленінг» вперше ввели в обіг англійські та американські автомобілісти. Термін складається з англійських слів slash – продавлювати та planning — ковзати. Так що під цим словом заведено мати на увазі ковзання шин автомобіля по сніжній каші, або подрібненому льоду, шузі.

Взимку часто на дорозі утворюються умови, коли таке неприємне ковзання може статися вже на швидкості 50-60 км/год. У цьому полягає головна відмінність від аквапланерування, яке навіть на зношеній літній гумі не виникає до 70-80 км/год.

Як і при аквапланеруванні, при слешпленінгу втрачається зчеплення машини з дорогою. Протектор, який формує пляму контакту з дорогою, не встигає очищатися від снігу, і шина, забившись, починає ковзати. Це загрожує занесенням, збільшенням гальмівного шляху навіть на невеликій швидкості та іншим.

Найчастіше це незвичайне явище виникає при нульових температурах, коли сніг або лід трохи підтанули та перетворюються на однорідну кашу, необов'язково глибоку, достатньо 1-2 сантиметрів.

Другий випадок формування «зимового ковзання»  це активний вплив реактивів (соляного розчину та інших) на дорогу при низьких температурах. Поки хімія дорожніх служб не встигає перетворити сніг на тонкий шар води, зберігається ймовірність слешпленінгу. Умовний сніговий клин «вбивається» між шинами та дорогою, знижуючи керованість автомобіля.Сучасні зимові шини Rosava та Premiorri проєктуються з урахуванням можливого виникнення слешпленінгу. Для своєчасного відведення води (незалежно від її агрегатного стану) під час руху по снігу на протекторі шин передбачені глибокі та широкі канавки.

Дрібні ламелі та сильно зношені канавки, зі зменшеною глибиною, відповідно, не зможуть оперативно відводити кашу з плями контакту на дорозі та очищати від неї протектор. Особливо ефективно відводять вологу шини зі спрямованим протектором.

Також чим м'якший склад компаунду, з якого сформований протектор, тим краще він «обійматиме» усі нерівності покриття, що підвищує зчеплення із засніженою дорогою.


Як протистояти слешпленінгу?


Фахівці Rosava підготували кілька простих правил, які допоможуть вам мінімізувати ризик виникнення слешпленінгу. 

  1. Вчасно, ще до мінусових температур на вулиці, замінюйте шини на зимові.
  2. Слідкуйте за тиском у зимових шинах. Перекачані, або спущені колеса мають найгірше зчеплення з дорогою.
  3. Слідкуйте за глибиною та станом протектора. Вимоги глибини протектора для зимових шин суворіші, ніж для літніх. У багатьох європейських країнах на законодавчому рівні прийнята мінімальна допустима глибина протектора в 4 мм.
  4. Дотримуйтесь дистанції та вибирайте швидкісний режим руху відповідно до погоди та покриття під колесами вашого автомобіля.
  5. Для більшої впевненості за кермом потренуйтеся на порожній парковці супермаркету, а ще краще на закритому полігоні, як поводиться ваша машина за наявності снігової каші на дорозі. Важливо розуміти не тільки довжину гальмівної колії на різних швидкостях, а й поведінку машини під час розгону.
  6. Якщо ви відчули, що машина частково втратила керування на сніговій каші, намагайтеся дуже плавно зменшити швидкість зниженням передачі, бажано без застосування педалі гальма. Також по можливості уникайте різких обертань кермовим колесом. Знизивши швидкість до 10-20 км/год у такому спокійному темпі вже рухайтеся до сухої або очищеної ділянки дороги.

При регулярній експлуатації автомобіля повністю уникнути слешпленінгу неможливо. Несвоєчасне очищення вулиць дорожніми службами або надмірний вплив на дороги рідкими реагентами формують сприятливі умови для формування цього явища. Тому зважайте на всі зовнішні чинники, від стану покриття до глибини протектора ваших зимових шин, вибираючи швидкість і стиль водіння взимку.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.