Термін служби шин автомобіля: на який пробіг розраховані шини? Фактори та особливості


Зі слів виробників, автомобільні шини повинні служити до 10 років, але це максимальний термін. Рекомендований термін служби шин становить не більше 5-6 років — на практиці через такий час й доводиться змінювати гуму, оскільки вона втрачає споживчі властивості. Це дуже важливо, як і заміна по сезону, оскільки зношені шини значно підвищують ризик потрапити в аварійну ситуацію, особливо на мокрій або обмерзлій дорозі. Там, де на нових автошинах можна впевнено їхати зі швидкістю 70-80 км/год, на зношених легко втратити контроль вже з 55-60 км/год. Тому знати про термін служби шин необхідно кожному автомобілісту, щоб експлуатація авто була не тільки комфортною, а й безпечною.

червоний автомобіль, шини premirri, bmw, протектор шини


Що впливає на термін експлуатації шин?


Зазначений термін служби — 5–6 років — є досить умовним. Важливіша не дата випуску гуми, а ступінь щоденного зношування та пробіг.

Основний фактор, що впливає на тривалість терміну експлуатації шин, це тип автомобіля, що визначає його вантажність. Йдеться про те, який максимальний вантаж зможе перевезти авто і чи витримають його шини, що можна зрозуміти за їхнім індексом допустимого навантаження.


Перевантаження машини на 20% скорочує термін служби на 30%, тому не можна допускати, щоб в автомобілі перевозилися вантажі масою, що перевищує його вантажність.


Крім типу автомобіля, до списку факторів, що впливають на термін служби автошин будь-якого типу, входять:

 • Розмір. У випадку надто великої ширини шини на поворотах тертя збільшується, через що зношування відбувається швидше. Те саме стосується низькопрофільних автошин, які при пересуванні по нерівностях менше амортизують удари й негативно впливають на диск та підвіску в цілому.
 • Тиск у шинах. Якщо він надлишковий — гума схильна до зовнішніх ударів і нерівномірного зношування, якщо недостатнє — виникає зайвий вигин бічної сторони, через що накопичується тепло, псується конструкція та відбувається зношування.


Необхідно контролювати оптимальний тиск у шинах вашого автомобіля протягом усіх сезонів.


 • Встановлення щодо руху авто. Важливо, щоб шини правильно кріпилися на диску та оберталися виключно у напрямку, вказаному на бічній поверхні. В іншому випадку експлуатаційні властивості автошин будуть значно гіршими незалежно від типу кермування, а зношення буде відбуватися швидше.
 • Розташування на осі. Передні (провідні) колеса зношуються сильніше. Саме цим пояснюється рекомендація, що через 10-15 тис. км. пробігу шини потрібно переставляти на іншу вісь.


З приводу правильного переставляння шин ми готували окремий та детальний матеріал, з яким ви можете ознайомитись за посиланням.


 • Манера водіння. Швидкий розгін, різке гальмування та агресивне маневрування скорочують термін експлуатації гуми.
 • Якість дорожнього покриття. Очевидно, що чим частіше доводиться їздити поганою дорогою, тим швидше зношуються шини.
 • Умови експлуатації. Літні автошини служать довше за зимові, оскільки піддаються впливу меншої кількості негативних факторів.
 • Частота використання автомобіля. Також очевидний фактор, проте його варто згадати, адже не лише часом (роками) обчислюється період експлуатації. За частішої експлуатації шини швидше витрачають свій ресурс.
 • Умови зберігання. Автошини повинні зберігатися відповідно до встановлених правил. Інакше термін їхньої служби зменшується через погіршення експлуатаційних характеристик.


протектор шини, шина, гума


Враховуючи список факторів, що впливають, можна зробити висновок, що саме зменшує термін служби автошин:

 • Інтенсивна експлуатація (щоденна, багатокілометрове пересування на авто).
 • Високе перевантаження.
 • Неправильний тиск у шинах.
 • Несправності підвіски.
 • Агресивне кермування.
 • Пересування поганими дорогами.
 • Недотримання умов та правил зберігання.


Як визначити, що шини зношені?


Критичне зношування шин можна визначити за спеціальними індикаторами, які виготовляють при виробництві шин. Це поперечні виступи (перемички), заввишки 1,6 мм.


Коли індикатори стають помітними — автошина почала зношуватися.


Місце розташування індикаторів вказується на боковині шини за допомогою символів у формі трикутника або букв TWI, що означають Tread Wear Indicator (тобто «індикатор зношування протектора»).місце розташування індикаторів, протектор, шини


На критичне зношування шин вказують:

 • Залишкова глибина протектора нижче встановленого мінімуму.
 • Невеликі тріщини збоку на шинах.
 • Глибокі порізи (потрібна негайна заміна).
 • Здуття («грижі»), що вказують на розрив ниток кордового шару.


Залишкова глибина протектора


Для літніх та зимових, легкових та вантажних автошин встановлено своє мінімальне значення залишкової глибини протектора, що визначається індикаторами зношування. Виміряти це значення можна спеціальним глибиноміром: якщо воно нижче за встановлену межу, то гуму потрібно замінити.

Складність вимірів виникає під час нерівномірного зношування. У такому разі необхідно визначати придатність гуми по ділянці, де зношування найвираженіше. При зношуванні крайки протектора з одного боку можна говорити про порушення кута розвалу-сходження. У такому випадку слід звернутися на СТО.

Також на шинах вказуються цифри, що стираються у міру зношування, що теж допомагає визначити його ступінь.

Детальніше дізнатися про види зношування і чим це може загрожувати можна дізнатися у статті.


Легкові шини


Середня вантажність легкових авто складає 2 тонни, а пробіг шин – близько 45 тис. км. Залежно від манери керування, характеристик самого автомобіля та сезону на легковій гумі можна проїхати від 40 до 70 тис. км.


Літні шини: стандартні показники пробігу, що впливають на фактори та рекомендації


Для літніх автошин характерний більш тривалий термін служби, ніж для зимових, оскільки умови їхньої експлуатації не такі складні. Все, з чим можуть зіткнутися на дорозі літні автошини, це висока температура, розігрітий або мокрий асфальт. Останнім визначається безпечна величина залишкової глибини протектора — для літніх шин вона дорівнює 1,6 мм. При меншій глибині канавок відведення води стає неможливим. Хоча небезпечною поведінкою шини на дорозі стає вже при глибині протектора близько 3 мм. 


Літні автошини — жорсткіші, ніж м'які та еластичні зимові. Особливістю складу та менш складними умовами експлуатації пояснюється більш тривалий термін служби: у середньому 5–6 років при акуратній їзді рівним дорожнім полотном.


Зимові: стандартні показники пробігу, що впливають на фактори та рекомендації


Зимовим шинам відведено набагато менше часу, і вони майже завжди виходять з ладу після зношування бігової доріжки, адже протектор нової шини становить 7-8 мм, а робочої висоти залишається всього 3-4 мм.

У разі шипованої гуми при такому зношуванні зберігається дуже мало металевих елементів, тому вона вже не може забезпечити належну безпеку на дорозі.

Фрикційні (не шиповані) автошини з подібним зношенням теж втрачають більшу частину своїх експлуатаційних характеристик.

Насправді зимові автошини мають пробіг, в середньому, що не перевищує 30 тис. км


Деякі автомобілісти вирішують докатати «облисілу» гуму влітку, але це небезпечно, оскільки зчеплення з розігрітим дорожнім покриттям буде дуже низьким.


авто на зимовій дорозі, протектор, відбиток протектора на снігу

Отже, термін служби зимової гуми відрізняється залежно від їхнього виду:

 • Шиповані служать у середньому 3-4 сезони за умови, що водій не перевіряє їх на міцність кермуванням на бездоріжжі та крутими віражами.
 • Фрикційні (так звані «липучки») при спокійній манері кермування без екстремального зношування тримаються до 5 сезонів.


Детальні рекомендації щодо вибору зимових шин для вашого авто ви можете дізнатися тут.

Глибина протектора для зимових шин


Залишкова глибина протектора для зимової легкової гуми становить 4 мм. Значення вибрано з урахуванням того, щоби забезпечити безпечне пересування зимовими дорогами: засніженими, обмерзлими, вкритими снігом. В останньому випадку виникає явище, споріднене з аквапланеруванням — слешпленінг, тобто ковзання по сніговій каші (шузі), що виникає на швидкості вище 50 км/год. Колеса ніби «спливають» над дорогою на великій швидкості.

Щоб снігово-водяна каша швидко відводилася із зони контакту з дорогою, протектор повинен мати достатню висоту. Це пояснюється тим, що товщина шару промоклого снігу може становити кілька сантиметрів. Занадто дрібні канавки просто не впораються зі своїм завданням.

Також доведено факт, що слешпленінгу краще протистоять автошини зі спрямованим рисунком протектора. Напрямок обертання зазвичай вказується стрілкою та словом Rotation.


Легковантажні шини та їх ресурс


Легковантажні шини призначені для малотоннажних вантажівок, пікапів, автобусів та легкої спецтехніки, які мають вантажопідйомність від 2 до 4 тонн. Середній пробіг шин, що на них використовуються складає 60 тис. км. Це пояснюється тим, що подібні автошини належать до розряду комерційних, які мають посилену структуру.


автомобіль швидкої допомоги, шини

Для продовження терміну експлуатації легковантажних шин рекомендується перевіряти тиск не рідше 1 разу на тиждень, а краще щоранку перед поїздкою. Вимірювання повинні проводитися на холодній гумі, тобто не менш ніж через 3 години після закінчення поїздки.

Також збільшити ресурс допомагає вибір правильного розміру автошин залежно від сезону: для літа більше підходять відповідні широкі моделі, а взимку краще ставити зимові та вужчі.

Вантажні шини: відмінності та особливості
розрахунку вартості кілометра пробігу (ВКП)


У вантажних автомобілів найбільша вантажність — більше 4 тонн. Відповідно, їх гума має найбільший ресурс, що становить 65–70 тис. км. При цьому залишкова глибина протектора дорівнює 1 мм.

Підвищена стійкість до зношування обумовлена тим, що вантажні шини в першу чергу призначені для інтенсивної експлуатації, часто щодня протягом усього року. Визначальну роль щодо терміну служби таких шин відіграють:

 • Перевантаження та нерівномірний розподіл ваги. Найчастіша причина прискореного зношування, особливо при регулярному пересуванні з перевагою на високій швидкості. Автошини швидко деформуються, перегріваються, покриваються тріщинами, що може навіть призвести до розриву.
 • Агресивна манера кермування. Різкі гальмування, швидкі розгони та круті розвороти негативно впливають на вантажні шини так само як і на легкові, а іноді навіть сильніше, оскільки такі шини зазнають більших навантажень.
 • Погана якість доріг. Ця проблема для вантажних шин є особливо гострою, оскільки вантажному транспорту часто доводиться перетинати всю країну. Цим пояснюється важливість акуратного водіння, що допомагає знизити ризик пошкоджень гуми.


два легковантажні авто на дорозі, фури росава на автомагістралі

Питання терміну служби для подібної гуми є важливим ще й тому, що він впливає на вартість кілометра пробігу (ВКП), що має важливе значення для оцінки ефективності гуми, оптимізації витрат на утримання автопарку та визначення рентабельності вантажоперевезень. Нагадаємо, що показник розраховують за такою формулою:


ВКП = (Вартість шини + Витрати обслуговування – Ціна каркаса) ÷ Пробіг (км).


З формули стає зрозуміло: що чим більший пробіг шин, то нижче ВКП, отже рентабельніше вантажоперевезення. Тому компанії, які ведуть таку діяльність, прагнуть збільшити ресурс автошин. Це можливо завдяки дотриманню основних рекомендацій, які підходять для всіх шин: 

 • Перевіряти тиск.
 • Не використовувати агресивну манеру кермування.
 • Обов'язково приділяти увагу обслуговуванню та стилю кермування

Під час вибору вантажної гуми потрібно враховувати умови експлуатації вантажівки та категорію вантажів, що перевозяться, в залежності від чого купують:

 • Магістральні.
 • Регіональні.
 • Будівельні шини.

Також має значення осьовий тип, куди будуть встановлені шини: причіпні не можна ставити на кермову вісь через неправильну модель експлуатації та розраховане виробником навантаження. Ці дії можуть не тільки значно знизити термін служби шин, а й бути небезпечними для пересування дорогами. 

Не менш важливо дотримуватися рекомендацій щодо кермування, зокрема не пересуватися на великій швидкості, якщо авто надто  завантажене, пересуватися плавно, не розганяючись дуже швидко.


Шини для сільгосп- (агро-) та спецтехніки


Для сільгосптехніки ресурс шин так само важливий, як для вантажних автомобілів.


Витрати на експлуатацію гуми тут досягають 20% від загальних витрат на машину. І за час служби техніки оновлювати гуму доводиться 3-4 рази.


З огляду на експлуатацію в складних польових умовах шини для сільгосп- і спецтехніки мають збільшений ресурс. Високу стійкість до зношування забезпечують багатошарова конструкція (6–24 шари) підошви та боковин, посилене армування, особливий склад протектора та ребра жорсткості.


трактор на дорозі, великі шини, тракторний протектор

Але навіть за особливої конструкції шини для сільгосптехніки служать зазвичай менше, ніж для легкових машин — іноді менше ніж 5 сезонів, що пояснюється складними умовами експлуатації. Щоб продовжити термін служби, необхідно дотримуватися низки правил:

 • Підбирати шини з урахуванням ґрунту, де працює аграрна техніка. Чим вологіша земля, тим вищими мають бути ґрунтозачепи. Для роботи на ґрунті з високим рівнем адгезії потрібні ґрунтозачепи, розташовані на якомога більшій відстані один від одного.
 • Суворо дотримуватись нормативів внутрішнього тиску шин в залежності від навантажень. При цьому в додаткових шинах воно має бути на 0,02 МПа менше, ніж в основних.

Під час руху звертати увагу, чи не веде машину убік. Якщо таке відбувається, то потрібне підкачування.

 • Виключити довге пробуксування, різке гальмування, юз (ковзання). Це збільшує навантаження на гуму та скорочує її ресурс.
 • Вимкнути передній міст під час руху по сухому дорожньому полотні. Правильне використання переднього мосту не тільки зменшує зношування, а й скорочує витрату палива.


Короткі підсумки


 1. Термін служби шин залежить від багатьох факторів: від типу самої гуми до манери кермування водія.
 2. За станом автошин необхідно регулярно стежити, щоб експлуатація автомобіля була комфортною, безпечною та економічнішою.
 3. При дотриманні рекомендацій комплекту автошин вистачає в середньому на 5–6 років, а в деяких випадках — на 10 років.
 4. Критичне та нерівномірне зношування незалежно від віку шини є приводом для заміни. Щоб вчасно її виконати, автовласнику важливо вміти визначати, наскільки зношені шини, що можна легко зробити за їх зовнішнім виглядом та спеціальними індикаторами, що відливаються виробником на кожній шині. 

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.