Тиск у шинах


Тиск у шинах - дуже важливий параметр безпеки керування автомобілем, а також довговічності самих покришок. Вимірювати цей параметр необхідно не рідше одного разу на тиждень, адже популярна сьогодні автомобільна гума безкамерного типу вкрай чутлива до зміни тиску. Відхилення від норми всього лише на 15% сприяє тому, що знос шини збільшиться втричі. Неякісне дорожнє покриття, а також лежачі поліцейські та бордюри сприяють зниженню тиску, що  негативно впливає на керованість авто, відповідно знижується безпека пересування на дорогах громадського користування.

У даній статті хочемо поговорити про те, яким же має бути оптимальний тиск у покришках, відповідно до  сезону та інших показників.

Оптимальні показники тиску в шинах

Головним завданням автомобільної гуми є забезпечення якісного зчеплення з дорожнім покриттям. Коли в шинах правильний тиск, спостерігається рівномірний розподіл навантаження, що забезпечує довговічність протектора, нормальну витрату пального, високу керованість і маневреність авто.

Для визначення тиску вам знадобиться спеціальний прилад, який називається «шинний манометр». Проводити вимірювання слід тільки після тривалої стоянки, ідеально - перед виїздами з гаража. Перевірка на «гарячих шинах» може показати велику похибку. Отже, вимірювання покажуть, який тиск  у ваших покришок: нормальний, підвищений, знижений або різний в окремих класах.

Рекомендований тиск наведено в спеціальних таблицях - саме з цими еталонними значеннями і слід порівнювати отримані результати. Якщо будь-яка з шин недостатньо накачана, то за допомогою автомобільного компресора її необхідно наповнити повітрям, після чого знову провести контрольне вимірювання. Якщо ж навпаки, покришка перекачана, то просто потрібно випустити трохи зайвого повітря і знову скористатися манометром.

Деякі автовласники переконані, що відмінності тиску в літніх і в зимових шинах є нормою, але це не зовсім так. Існує загальна норма тиску, яка не залежить від сезону. Але зі шкільного курсу фізики ми пам'ятаємо, що дана величина залежить від температурного режиму, тому показники можуть відрізнятися. Так, якщо в холодну пору року ви проводите вимірювання в гаражі, а не на вулиці, то значення будуть трохи вищі, але спускати колеса при цьому немає необхідності, адже під час експлуатації при контакті з холодним дорожнім покриттям показник знизиться і стане оптимальним.

Тому взимку краще проводити вимірювання відразу на вулиці – тоді показники будуть більш точними. Влітку ж, навпаки, нагріваючись під час їзди,  повітря в шинах розширюється і чинить тиск на гуму з більшою силою, тому проводити вимірювання раніше, ніж покришки повністю охолонуть, не має сенсу

Підвищений тиск у шинах

Деякі автовласники вважають, що багато - це немало, і нічого страшного в застосуванні перекачаних покришок немає. Але тиск повинен бути нормальним, адже, коли він підвищений, все навантаження припадає на центральну частину коліс, і тоді протектор зношується швидше, але що більш важливо - гальмівна здатність автомобіля значно знижуються. Тому в певному сенсі багато -  гірше, ніж мало.

Це пояснюється тим, що місце контакту колеса з дорожнім покриттям зменшується, відповідно і зчеплення здійснюється менш ефективно, та й гальмівний шлях подовжується. При цьому авто ніби ковзається на дорозі.

Відзначимо, що протягом двадцяти хвилин їзди за максимально агресивного проходження поворотів показники тиску в автомобільних колесах можуть збільшуватися в середньому на 0.5 атмосфери. А якщо мова йде про тривалу поїздку на високих швидкостях, то даний показник може природним шляхом зрости вдвічі. І хоча сучасна автомобільна гума здатна витримати подібні навантаження, слід мінімізувати ризик перекачування шин.

До того ж, якщо колесо і так мало надлишковий тиск, а також «грижу» або поріз на поверхні, це може призвести навіть до вибуху покришки прямо на ходу. Тому наслідки перекачаної автомобільної гуми можуть бути дуже сумними і навіть катастрофічними (аж до серйозної аварії на дорозі).

Знижені показники тиску в шинах

Спущене колесо також приносить чимало проблем. По-перше, протектор швидко зношується збоку, оскільки м'які частини шини, підминаючись, отримують максимум навантаження під час контакту з різним дорожнім покриттям. Але що більш важливо - недостатній тиск в колесах є причиною того, що траєкторії шин і дисків будуть розбалансовані, і на поворотах реакція керма стане дещо загальмованою. А бувають і випадки, коли замість повороту колесо просто розбортовується. Тому важливо стежити за тим, щоб тиск у  покришках не падав нижче нормальних показників. Особливо це стосується зимового періоду, адже через низьку температуру тиск може зменшитися ще істотніше. Крім цього, дана проблема призводить до підвищеної витрати пального.

Різні показники тиску в колесах

Найбільш часті ситуації - коли одне колесо перекачане, а інше недостатньо накачане. Різні показники тиску в шинах можуть стати причиною заносу і розвороту під час екстреного гальмування, адже у коліс буде різне зчеплення з дорогою. Причиною такої ситуації є несправності золотників або нерівномірна зношеність покришок.

Пам'ятайте, що навіть за найдорожчою і якісною автомобільною гумою потрібен належний догляд, тому, якщо ви помітили якісь зміни в управлінні, витраті пального або зношеності автошин, негайно перевірте тиск.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.