Ваша безпека: як правильно водити машину в погану погоду


Безпечне водіння автомобіля в негоду доступно кожному. Хоча вплив поганої погоди на безпеку руху багато водіїв недооцінюють, в першу чергу — через комфортабельність сучасних автомобілів. Попри дощ, вітер, снігопад, ожеледицю або більш суворі прояви стихії, в салоні автомобіля все так само тихо, тепло і затишно. Тому водій (і це головна помилка!) веде автомобіль з тією ж швидкістю, що і при сприятливих зовнішніх умовах. При цьому він не враховує, що реакції машини будуть зовсім іншими.


Дощ


Наслідки опадів в літній період - це мокра дорога і погана видимість дороги. За мокрий асфальт гірше тримаються шини, а поганий огляд означає, що водій помітить перешкоду пізніше звичайного.


Швидкість. Правильно обрана швидкість - головна умова безпечної їзди при поганих погодних умовах в будь-який час року. Тому під час дощу рухатися потрібно повільніше, ніж в суху погоду. Точну цифру в км / год назвати неможливо, але зниження має становити не менше 30% від швидкості в нормальних умовах. Так, мокрий асфальт - це не ожеледь, але знижувати швидкість потрібно і там, де доводиться маневрувати, і на вільних прямих ділянках. По-перше, мокрі шини раніше втрачають зчеплення при гальмуванні та поворотах. При перевищенні швидкості автомобіль йде юзом або зривається в знесення, а то і занос. По-друге, на високій швидкості машина починає спливати на тонкому шарі води - виникає аквапланування. Електронні системи, якими оснащені сучасні автомобілі, на мокрій дорозі істотно допомагають водієві, але вони не виключають цих небезпек повністю. Наприклад, антиблокувальна система ABS при гальмуванні на мокрій поверхні утримує машину від розвороту, але збільшує гальмівний шлях.


Увага! Перед вами на асфальті раптово може виявитися бруд - звичайно, мокрий і дуже слизький. Його виносить на дорогу або потік води, або важка техніка - самоскиди з будівництва або трактори з найближчих полів. Восени може додатися мокре опале листя, яке «працює» під колесами як високоефективне мастило.


Туман


По впливу на дорожнє полотно водяна суспензія в повітрі мало чим відрізняється від дощу. Води хоч і менше, але її достатньо, щоб розмочити плівку пилу і гумової крихти від шин, що вкриває асфальт, - і перетворити її в мастило під колесами автомобіля. Однак суворий швидкісний режим в умовах туману обумовлений не тільки дорожнім покриттям. У туману є й інша небезпека.


Самоконтроль. Під час руху авто в густому тумані водій спочатку обережний і намагається порівнювати швидкість та дистанцію видимості. Однак тривалий рух в заміських умовах швидко притуплює пильність: машина неспішно їде в «білому молоці» 5 хвилин, 10 хвилин, пів години - і нічого не відбувається. Водій непомітно для себе втрачає обережність і збільшує швидкість настільки, що, коли перед ним виникають чиїсь задні вогні, зробити що-небудь вже пізно. Тому головне під час руху в тумані (власне, як і взагалі в умовах поганої видимості дороги) - постійно контролювати себе і швидкість руху.


Снігопад і ожеледь


Перш за все потрібно пам'ятати про необхідність використовувати зимові шини. По можливості зимова гума повинна бути новішою, з максимально глибоким протектором, який в умовах снігу та ожеледиці має вирішальне значення.


Слизька дорога. Сніг впливає на зчеплення коліс з дорогою набагато більше, ніж дощ та інші літні опади. Гальмівний шлях збільшується не тільки при різкому гальмуванні, але й при плавному уповільненні. Тому потрібно рідше користуватися педаллю гальма і частіше гальмувати двигуном. Проходити повороти слід неодмінно на малих обертах двигуна при заздалегідь ввімкненій передачі, уникаючи гальмування в моменти, коли машина знаходиться на кривій.Починаючи вписуватися в поворот, потрібно бути готовим, що маневр розтягнеться через знесення передньої осі чи занос задньої. Тому потрібно залишити більше місця від вашого автомобіля на зовнішньому боці повороту.


Буксування. Ущільнений сніг, а тим більше ожеледиця на дорозі не тільки заважають гальмувати, але й перешкоджають руху з місця - автомобіль буксує. З найдоступніших прийомів боротьби з буксуванням - старт з максимально малими оборотами, рушання з другої передачі, вибір місця для зупинки з розрахунком на зручність подальшого зрушання. 


Питання видимості дороги



Погана погода майже завжди пов'язана з факторами, які обмежують видимість дороги. Крім зниження швидкості, необхідно позначити себе на проїжджій частині. Так що не забувайте про те, що ближнє світло фар повинно бути увімкнене. Причому не тільки під час руху, як того вимагають ПДР взимку, але й під час зупинки - безпека вимагає цього, якщо машина розташована недалеко від проїжджої частини. Протитуманні фари краще включати тільки в умовах обмеженої видимості. Будьте обережні із заднім протитуманним ліхтарем: його можна активувати тільки в густий туман і снігопад, інакше він буде сліпити інших водіїв.

Узагальнюючи рекомендації про водіння при поганих погодних умовах, скажімо, що головне для водія взимку - помірна швидкість і підвищена увага.
Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.