Вибираємо вантажні шини: види, типи, відмінності


Шини для вантажних авто відрізняються від легкових не тільки розмірами - це особливий шинний світ зі своїми цінностями та критеріями вибору. Як орієнтуватися в ньому?

Головне, через що колись виникли відмінності між легковими та вантажними шинами, - в суті автомобілів, на яких вони використовуються: легковик споживає гроші з сімейного бюджету, а вантажівка - заробляє їх. Тому, коли постає питання придбання гуми для вантажівок, власники рахують гроші з особливою ретельністю. Але різниця не тільки в грошах.


Велика різниця


Кожен стертий міліметр протектора шини вантажівки лягає на собівартість тоннокілометр, звідси й першорядна важливість ціни вантажних автошин і їх зносостійкості. Адже коли власник навіть невеликого автопарку перевзуває свій рухомий склад, мова йде про кругленькі суми - і кожному хочеться, щоб оплачувати такі рахунки доводилося якомога рідше.

На цьому тлі відступають на другий план питання керованості, аквапланування, стійкості у швидкісному повороті та інших характеристик, важливих для покупця легкової гуми. Тим більше що фізика руху вантажного автомобіля відрізняється від легкового: важка багатоколісна і багатовісна машина більш стабільна, вона не повинна маневрувати на швидкості, рідше гальмує і менше боїться ям і вибоїн.

Таким чином, на зношення будь-якої з шин для вантажних автомобілів в основному впливають не ті чинники, що у легковиків, - це не стиль пересування «пілота» і не якість доріг, а навантаження і контроль тиску в шині. Вантажна шина чутлива і до перевантаження, і до руху під навантаженням при зниженому тиску.

Ще одна важлива відмінність гуми на вантажні авто - в можливості відновлення протектора після зношення. Про так звану «наварку» власники легкових автомобілів вже забули, але у сфері комерційних перевезень ця тема буває актуальною.


Конструктивні відмінності


Вантажні шини розраховані на велике навантаження, ніж будь-яка з легкових, тому вони й виглядають масивнішими: високий профіль, глибокий протектор, велика нарізка протектора. Після посадкового діаметра другий ключовий параметр - вантажність, що виражається індексом навантаження. Так що не дивно, що вантажні шини отримують високий профіль і жорсткий багатошаровий каркас.

Гума на фуру буває камерна та безкамерна, причому одна і та ж модель шини може випускатися як в першому, так і в другому виконанні. У другому випадку всередині вона покрита герметизованим шаром, а обідна стрічка (фліпер) не потрібна.

Для більшого ресурсу вантажна гума має глибокий протектор - до 17-28 мм, причому його вулканізують зі стійкою до стирання гумової суміші.

 

Класифікація вантажних шин


Шини для вантажівок і формально, і в повсякденній практиці класифікуються дещо інакше, ніж легкова гума.

Індекс навантаження. Визначається виробником автомобіля, але можна говорити про легкий комерційний транспорт (від пікапів і бусів вантажністю до 4-5 т), вантажівках середнього тоннажу для регіональних рейсів і важких магістральних фур. Покришки для бусів, на відміну від важчих машин, намагаються робити більш комфортабельними. Типовий представник цього сімейства - популярна модель Rosava LTA-401.

По осях. Для передніх керованих коліс, для провідних осей і для коліс, що вільно котяться, можуть використовуватися різні шини. Керовані позначаються індексом F (forward), їх головна відмінність - в протекторі, який забезпечує надійне зчеплення з дорогою при будь-якому куті повороту коліс. Шини для провідних осей (їх індекс D - drive) мають складний протектор і посилені боковини. Простіше кажучи, ці дві групи шин - гума на тягач. А покришки для причепів і не приводних осей автомобіля (індекс T - trailer) не мають поперечної нарізки протектора, їх завдання - підтримувати заданий іншими осями напрямок руху і надавати мінімальний опір коченню. Найчастіше таке маркування шин вантажних автомобілів стосується великовантажних фур для магістральних перевезень, для інших класів машин є універсальні моделі (індекс Z). Характерні моделі цієї групи - «Росава БЦ-342» і «Росава І-111 АМ», швидкісні, з високою зносостійкістю і низьким опором коченню.

Зима літо. Більшість вантажних шин - всесезонні, хоча в північних країнах зимова гума на фуру все ж зустрічається. Мале поширення зимових шин на вантажні авто пояснюється і їх ціною, і в основному прийнятними умовами зимової експлуатації важкої техніки.

Дорожні умови. Крім звичного для власників легковиків ділення шин на дорожні та позашляхові, шини вантажні діляться ще на кілька підкласів. Так, це покришки магістральні - для «далекобійних» великовантажних машин, що експлуатуються на швидкісних якісних дорогах. Для регіональних перевезень використовуються універсальні шини, як, наприклад, «Росава БЦ-38». Виділяють колеса для будівельної та іншої важкої техніки, яка працює одночасно і на асфальтових, і на погано пристосованих дорогах. До цієї ж категорії іноді відноситься гума на вантажівки, наприклад, така як білоцерківська «Росава І-337», добре пристосована до кам'янистих непідготовлених покриттів. Що стосується позашляхової гуми, то ці вантажні шини відрізняються рисунком протектора підвищеної прохідності. А в номенклатурі марки Rosava є такі моделі, як КІ-113 та ОІ-25 АМ, які на важкому бездоріжжі можуть працювати з системами регулювання тиску повітря на ходу.

Отже, щоб вибрати шини для вантажних авто, потрібно знати не тільки параметри своєї техніки, але й всі тонкощі її експлуатації. У цьому теж полягає професіоналізм і водія, і власника автопарку комерційної техніки.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.