Вибираємо вантажні шини: види, типи, відмінності


Шини для вантажних авто відрізняються від легкових не тільки розмірами - це особливий шинний світ зі своїми цінностями і критеріями вибору. Як орієнтуватися в ньому?

Головне, через що колись виникли відмінності між легковими та вантажними шинами, - в суті автомобілів, на яких вони використовуються: легковик споживає гроші з сімейного бюджету, а вантажівка - заробляє їх. Тому, коли постає питання придбання гуми для вантажівок, власники рахують гроші з особливою ретельністю. Але різниця не тільки в грошах.


Велика різниця


Кожен стертий міліметр протектора шини вантажівки лягає на собівартість тонно-кілометра, звідси і першорядна важливість ціни вантажних автошин і їх зносостійкості. Адже коли власник навіть невеликого автопарку перевзуває свій рухомий склад, мова йде про кругленькі суми - і кожному хочеться, щоб оплачувати такі рахунки доводилося якомога рідше.

На цьому тлі відступають на другий план питання керованості, аквапланування, стійкості в швидкісному повороті та інших характеристик, важливих для покупця легкової гуми. Тим більше що фізика руху вантажного автомобіля відрізняється від легкового: важка багатоколісна і багатовісна машина більш стабільна, вона не повинна маневрувати на швидкості, рідше гальмує і менше боїться ям і вибоїн.

Таким чином, на зношення будь-якої з шин для вантажних автомобілів в основному впливають не ті чинники, що у легковиків, - це не стиль пересування «пілота» і не якість доріг, а навантаження і контроль тиску в шині. Вантажна шина чутлива і до перевантаження, і до руху під навантаженням при зниженому тиску.

Ще одна важлива відмінність гуми на вантажні авто - в можливості відновлення протектора після зношення. Про так звану «наварку» власники легкових автомобілів вже забули, але в сфері комерційних перевезень ця тема буває актуальною.


Конструктивні відмінності


Вантажні шини розраховані на велике навантаження, ніж будь-яка з легкових, тому вони і виглядають масивнішими: високий профіль, глибокий протектор, велика нарізка протектора. Після посадкового діаметра другий ключовий параметр - вантажопідйомність, що виражається індексом навантаження. Так що не дивно, що вантажні шини отримують високий профіль і жорсткий багатошаровий каркас.

Гума на фуру буває камерна та безкамерна, причому одна і та ж модель шини може випускатися як в першому, так і в другому виконанні. У другому випадку всередині вона покрита герметизованим шаром, а ободная стрічка (фліппер) не потрібна.

Для більшого ресурсу вантажна гума має глибокий протектор - до 17-28 мм, причому його вулканізують зі стійкою до стирання гумової суміші.

 

Класифікація вантажних шин


Шини для вантажівок і формально, і в повсякденній практиці класифікуються дещо інакше, ніж легкова гума.

Індекс навантаження. Визначається виробником автомобіля, але можна говорити про легкий комерційний транспорт (від пікапів і бусів вантажопідйомністю до 4-5 т), вантажівках середнього тоннажу для регіональних рейсів і важких магістральних фурах. Покришки для бусів, на відміну від більш важких машин, намагаються робити більш комфортабельними. Типовий представник цього сімейства - популярна модель Rosava LTA-401.

По осях. Для передніх керованих коліс, для провідних осей і для коліс, що вільно котяться, можуть використовуватися різні шини. Керовані позначаються індексом F (forward), їх головна відмінність - в протекторі, який забезпечує надійне зчеплення з дорогою при будь-якому куті повороту коліс. Шини для провідних осей (їх індекс D - drive) мають складний протектор і посилені боковини. Простіше кажучи, ці дві групи шин - гума на тягач. А покришки для причепів і неприводних осей автомобіля (індекс T - trailer) не мають поперечної нарізки протектора, їх завдання - підтримувати заданий іншими осями напрямок руху і надавати мінімальний опір коченню. Найчастіше таке маркування шин вантажних автомобілів стосується великовантажних фур для магістральних перевезень, для інших класів машин є універсальні моделі (індекс Z). Характерні моделі цієї групи - «Росава БЦ-342» і «Росава І-111 АМ», швидкісні, з високою зносостійкістю і низьким опором коченню.

Зима літо. Більшість вантажних шин - всесезонні, хоча в північних країнах зимова гума на фуру все ж зустрічається. Мале поширення зимових шин на вантажні авто пояснюється і їх ціною, і в основному прийнятними умовами зимової експлуатації важкої техніки.

Дорожні умови. Крім звичного для власників легковиків ділення шин на дорожні і позашляхові, шини вантажні діляться ще на кілька підкласів. Так, це покришки магістральні - для «далекобійних» великовантажних машин, що експлуатуються на швидкісних якісних дорогах. Для регіональних перевезень використовуються універсальні шини, як, наприклад, «Росава БЦ-38». Виділяють колеса для будівельної та іншої важкої техніки, яка працює одночасно і на асфальтових, і на погано пристосованих дорогах. До цієї ж категорії іноді відноситься гума на вантажівки, наприклад, така як білоцерківська «Росава І-337», добре пристосована до кам'янистих непідготовлених покриттів. Що стосується позашляхової гуми, то ці вантажні шини відрізняються рисунком протектора підвищеної прохідності. А в номенклатурі марки Rosava є такі моделі, як КІ-113 і ОІ-25 АМ, які на важкому бездоріжжі можуть працювати з системами регулювання тиску повітря на ходу.

Отже, щоб вибрати шини для вантажних авто, потрібно знати не тільки параметри своєї техніки, але й всі тонкощі її експлуатації. У цьому теж полягає професіоналізм і водія, і власника автопарку комерційної техніки.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.