Види рисунків протектора: які бувають і чим відрізняються?Одним з головних параметрів, який враховується при покупці автошин, є тип протектора. Рисунок може мати різні схеми розташування основних і допоміжних заглиблень, так само як їх ширина, глибина, напрямок та інші характеристики. Щоб вибрати автопокришки, протектор яких буде кращим чином підходити для конкретного автомобіля та умов експлуатації, слід вивчити основні особливості кожного варіанту.


Особливості протекторів автомобільних шин


Як уже згадувалося, протектор може мати різні рисунки з заглибленнями, що відрізняються висотою, шириною, розташуванням. Причому це не «хаотично» зроблені схеми, а грамотно продумані конструкції, в яких всі поглиблення і лінії мають свої особливості, що дозволяють виконувати певні функції. При розробці оптимальних схем інженери виробників проводять складні тести і випробування, змінюючи висоту заглиблень, їх кількість, напрямок, довжину. Таким чином вдається створити рисунок, який забезпечує максимально високі експлуатаційні властивості: зчеплення з дорожнім покриттям, керованість авто, відведення вологи та ін.


При проєктуванні автомобільних шин інженери розуміють, що покришки можуть експлуатуватися в неідеальних умовах (особливо якщо вони призначаються для використання в країнах СНД), тому рисунок протектора повинен показувати однаково хороші результати при пересуванні по мокрому і сухому асфальту, снігу, бруду, камінню й т. д. Потрібно розуміти, що купити «ідеальні» шини просто неможливо, адже якщо збільшувати одні характеристики автопокришок, зменшуються інші параметри. Так, існують універсальні шини, але вони поступаються за якостями спеціалізованим.


Типи протекторів за схемою рисунка


Виходячи зі схеми розташування заглиблень, можна виділити такі типи рисунка протектора:


Симетричний не спрямований (ненаправлений).

Шини з таким протектором вважаються універсальними, оскільки підходять для поїздок будь-якими видам дорожнього покриття. Цей рисунок наносять як на літні, так і на зимові покришки. До переваг схеми можна віднести: можливість пересування в змішаних циклах, забезпечення високого акустичного комфорту і хорошої керованості. Симетричні ненаправлені шини можна ставити на обидві осі, причому відсутня залежність від напрямку руху машини. Серед ключових недоліків рисунка відзначають «скромні» швидкісні характеристики та високий ризик аквапланування. Також дані автопокришки не можуть забезпечити динамічне маневрування. За рекомендацією фахівців, такі шини оптимально використовувати в якості «запаски», адже покришку можна ставити на будь-яке колесо.


Симетричний спрямований (направлений).

Це один з найпопулярніших і затребуваних типів рисунка протектора, який ще називають «дощовим», оскільки схема розташування заглиблень забезпечує якісне зчеплення з мокрим покриттям дороги. Втім, такі покришки гарантують стабільну курсову стійкість і керованість автомобілем при пересуванні як по викатаному снігові, так і по сухому асфальту. Як стверджують фахівці, симетричний направлений рисунок відмінно підходить для автошин, що експлуатуються в умовах української зими, оскільки він забезпечує ефективне відведення снігової каші, показує хороші результати при пересуванні по льоду і рідкому бруду. Серед недоліків шин можна виділити підвищену гучність, недостатню стабільність поведінки при пересуванні по неякісному дорожньому покриттю.


Асиметричний не спрямований (ненаправлений).

Така модифікація показує максимальний рівень продуктивності при швидкісній їзді, забезпечуючи якісне динамічне маневрування. Цей тип рисунка протектора найчастіше застосовують при виготовленні покришок для спортивних автомобілів, елітних спорткарів і машин преміумклас. Вироби характеризуються прекрасною поперечною стійкістю. До мінусів асиметричного ненаправленого рисунка можна віднести обмежене використання, оскільки автопокришки показують дещо нижчі показники при пересуванню по бездоріжжю і неякісним покриттям (водії та пасажири відчувають кожну яму й інші вади дороги). Недоліком можна назвати й порівняно високу ціну.


Асиметричний спрямований (направлений).Шини з таким рисунком протектора почали випускатися вже у 2000-х роках, але і сьогодні вони зустрічаються вкрай рідко. Причиною низької популярності є складності з монтажем та обслуговуванням авто. Так, проблеми виникають при установці «запаски», адже конкретні покришки можуть підходити тільки для певної осі (враховується як зовнішнє або внутрішнє положення, так і напрямок руху). Возити з собою кілька запасних коліс затратно і незручно, тому покришки з асиметричним направленим рисунком і використовуються рідше.

ВАЖЛИВО! Будь-яке колесо з ненаправленим протектором (в разі правильного забортування на диску) можна ставити на будь-яке місце (зліва чи справа, спереду або ззаду), в той час, як шини зі спрямованим рисунком можна змінювати тільки з одного боку.


Додаткові параметри


При виборі протектора також враховується акустичний комфорт покришки, який залежить від схеми рисунка. Як показує практика, спрямовані автошини є більш гучними. Також акустичні властивості залежать і від розміру окремих блоків протектора. Чим поглиблення ширше, тим вища гучність покришки, але при цьому кращі властивості самоочищення.


При виборі протектора автомобільних шин слід враховувати сезонність (літні, зимові, всесезонні) і тип дорожнього покриття. Якщо ви зазвичай їздите по якісному асфальтованому покриттю, то оптимальним варіантом є шосейні покришки H/T або H/P (Highway Terrain). Для поїздок по бездоріжжю підійде грязьова шина M/T (Mud Terrain). При активному стилі водіння краще віддати перевагу спортивній модифікації S/T (Sport Terrain). Існують і універсальні покришки A/T (All Terrain), які підходять для будь-яких типів покриттів.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.