Все про балансування коліс: що це, коли і навіщо потрібно робити?
Балансування з'явилося відносно недавно, і багато хто ним нехтує, не бачить в цьому особливої потреби. Але періодично процедура дійсно потрібна, оскільки практично в 100% випадків центр мас і геометричний центр колеса не збігаються. Це додає відчутного дискомфорту під час їзди, збільшує зношуваність шин і призводить до низки інших негативних наслідків.

Що таке балансування колеса?
У кожного колеса є три важливих характеристики, властиві об'єкту, який обертається:
- вісь симетрії;
- вісь обертання, на якій розташований центр ваги;
- правильна форма з розташуванням кожної точки колеса (кола) на рівній відстані від центру ваги.
Коли мова йде про балансування, мають на увазі процедуру зменшення до прийнятного рівня дисбалансу колеса, його кріплення, елементів підвіски, диска і втулки. Колесо прагнуть розташувати так, щоб максимально рівномірно розподілити його масу відносно до його центру та осі обертання. Так кожна точка окружності буде розташована на рівному віддаленні від центру, як і належить.
Ознаки порушення балансу
Головне, на чому позначається дисбаланс, - керованість автомобіля. Тому незбалансованість коліс легко розпізнати за такими ознаками:
- автомобіль «гуляє» з боку в бік;
- задня частина авто вібрує;
- кермо деренчить, б'ється або вібрує.

Вібрація проявляється по-різному: від ледь характерного шуму до серйозної тряски, через яку водіння стає вкрай неприємним. За типом вібрації також можна визначити, де з'явився дисбаланс. Якщо в передніх колесах, то дискомфорт буде відчуватися в першу чергу водієм, оскільки велика частина дисбалансу зображується на кермі. Під час прояву порушень у задніх колесах тряска виникне в задній частині автомобіля.
Виявити дисбаланс можна навіть через різке збільшення витрати палива. Чим більше розбалансування, тим більше бензину витрачає автомобіль. Збільшення витрат особливо помітно під час розгону до великих швидкостей.
Види дисбалансу колеса
Дисбаланс - це стан автомобіля, за якого в ньому є частини, що не врівноважені між собою. Це можуть бути барабани, шини або втулки. Їх дисбаланс призводить до погіршення керованості автомобіля. Причиною тому стає зміщення центру ваги колеса з осі обертання, через що він розташовується вже не рівновіддалено від всієї поверхні. Таке колесо вважають невідбалансованим.
Перебувати ідеально рівно на осі обертання колесо не може. Для контролю цього параметра у виробництві автомобілів є похибки, які не можна перевищувати. При їх розрахунку враховують види дисбалансу колеса:
- Динамічний. Найбільш поширений тип дисбалансу. Характерний для широких шин, виникає через розбіжності осі інерції і осі обертання. Розпізнати такий дисбаланс легко - на швидкості близько 40 км / год і більше автомобіль починає кидати в сторони, а кермо деренчить і б'є по руках.
- Статичний. Виникає рідше динамічного, коли центр ваги зміщується по осі обертання, яка паралельна осі інерції. Результатом стає нерівномірний розподіл маси колеса по довжині. Його биття буде відбуватися в поздовжньому напрямку. Автомобіль підскакує на будь-якій швидкості, а його кермо неможливо зловити. За такого дисбалансу особливо швидко стає непридатною підвіска

Динамічний і статичний дисбаланс рідко виникають ізольовано. Найчастіше зустрічається комбінований дисбаланс, який поєднує в собі обидва види. Фахівці можуть легко встановити тип порушення навіть візуально при підйомі машини на домкраті та прокручуванні колеса.
Причини дисбалансу
У більшості випадків дисбаланс безпосередньо пов'язаний з шинами автомобіля. До найбільш поширених причин розбалансування відносяться:
- сильна зношеність шини;
- різниця в ширині їх бічних стінок;
- деформування диска колеса;
- неякісний ремонт шин;
- дефекти виготовлення колеса (отвори в диску, нерівномірний крок рисунка на протекторі).
Все це впливає на якість відцентровування коліс, що і призводить до зміщення центру тяжіння й дисбалансу.
Чи потрібне балансування?
Під час їзди на незбалансованих колесах автовласник може наразитися на негативні наслідки, серед яких:
- Ранній знос маточинного підшипника і його часті злами.
- Постійна вібрація керма під час їзди на автомобілі, а також сильний шум і тряска.
- Ранній і нерівномірний знос автомобільних шин (вже через кілька сотень кілометрів вони стають непридатними).
- Швидкий вихід з ладу амортизаторів.
- Погіршення керованості автомобіля через те, що кожне колесо набуває своєї відцентрової сили. Якщо наїхати на вибоїну, то й зовсім можна потрапити в ДТП.
- Викручування болтів кульової опори, через що вона вилітає або відвалюється від маточини, що викликано вібрацією коліс.

Багато недосвідчених водіїв, навіть наражаючись на такий дискомфорт, все одно сумніваються, чи потрібно балансувати колеса. Проте наслідки можуть бути набагато серйознішими, аж до зламу ходової частини автомобіля. Наприклад, їзду на колесах діаметром 14 дюймів з дисбалансом всього у 20 г при швидкості 90 км / год можна порівняти з ударом по підвісці кувалдою масою в 3 кг. Якщо врахувати частоту обертання, то за хвилину вона відчуває близько 800 таких ударів. Тепер можна уявити, яке навантаження несуть колеса та інші деталі.
З цього можна зробити висновок, що балансування дійсно потрібно робити. Вона забезпечує комфортну їзду по дорогах будь-якого виду і якості. Також балансування коліс виконує ще кілька важливих функцій:
- збільшує термін експлуатації коліс;
- виключає появу зайвих шумів від шин під час їзди;
- забезпечує хорошу керованість на будь-яких швидкостях;
- робить знос шин рівномірним і однаковим з усіх боків.
Коли необхідне балансування і як часто його потрібно робити?
У яких випадках балансування вважають обов'язковою процедурою:
- Після удару колеса об бордюр.
- Після сезонної та звичайної заміни гуми.
- Якщо під час їзди в салоні з'явилася відчутна вібрація.
- Після ударів керма на швидкості вище 60 км / ч.
- При потраплянні автомобіля у вибоїну або глибоку дорожню яму.
- Після ремонту одного або декількох коліс.
Своєчасне звернення до фахівців допоможе не лише уникнути передчасного зносу, а й гарантувати безпеку поїздки на будь-яких дорогах і за будь-якої швидкості. Законів, які робили б балансування обов'язковим, не існує. Але все ж не варто його уникати: ремонт через дисбаланс може дорого коштувати, а в гіршому разі через погану керованість можуть постраждати пасажири й сам водій.

Якщо говорити про частоту балансування, то тут варто дотримуватися таких принципів:
- Оптимальним вважають проведення такого технічного обслуговування кожні 5000 км пробігу.
- При частій їзді на поганій дорозі з попаданням у вибоїни варто звертатися за балансуванням частіше - через кожні 1000-1500 км пробігу.
Дотримання цих правил забезпечує правильний рівномірний знос шин навіть за появи дисбалансу. В результаті автовласникові можна буде обійтися просто балансуванням і уникнути повної заміни коліс, що заощадить і час, і гроші.
Висновки щодо необхідності балансування
Оскільки причина дисбалансу найчастіше криється в шинах, які сильно зносилися або були виготовлені неякісно, то лише одного балансування в такому разі буде недостатньо. Для початку необхідно провести заміну покришок і вже тоді їх відбалансувати. Своєчасне балансування коліс при зміні гуми й в інших випадках гарантує підвісці та шинам тривалий термін експлуатації, а водієві - безпечну і комфортну їзду.