Все про перестановку коліс на автомобілі: навіщо змінювати шини місцями


Про перестановку шин по осях багато хто читав ще у старих підручниках для водіїв. Але у сучасній експлуатації несезонної зміни шин майже не зустрінеш. Навіщо сьогодні робити ротацію коліс і коли?

шина, шиномонтаж, зняти колесо


Для чого потрібна перестановка шин?


Перестановка шин та заміна їх між осями покликана зрівняти ступінь зношування всіх покришок та продовжити ресурс роботи коліс вашого автомобіля.

  • На сучасних передньопривідних машинах велике навантаження посідає шини передньої осі. Це пов'язано і з більш інтенсивним гальмуванням передніх коліс (більшим навантаженням передньої осі при кожному гальмуванні). Так само це може бути викликано ймовірним пробуксуванням шин передньої осі при різкому старті з місця або торканні під ухилом.
  • На задньопривідних автомобілях цей знос більш рівномірний, але також сильно залежить від стилю та умов експлуатації.

Тому рекомендується періодично переставляти шини з задньої осі на передню і навпаки. Занадто часто цю процедуру також не варто робити. Достатньо проводити ротацію кожні 8–10 тис. км.

Якщо ви регулярно експлуатуєте автомобіль з повним навантаженням та на високих швидкостях, то з таким агресивним режимом перевзуватися краще кожні 5-6 тис. км.


шиномонтаж, перестановка шин, колеса

Для автомобілістів, які загалом за рік проїжджають 15–20 тис. км, необхідність змінювати положення шин у літі чи зимі відпадає. Просто запам'ятайте, яка шина стояла на передній та задній осі, і при наступній сезонній зміні встановіть їх зі "зміщенням" (поміняти місцями осі їх встановлення).


Щоб не забути положення, підпишіть старе положення на боковині колеса спеціальним восковим маркером. На деяких шинах також передбачено спеціальні поля для такого маркування.

покажчик зносу шин, знос шин, схема


Якщо ви помітили, що шини починають зношуватися нерівномірно, зовнішня або внутрішня сторона протектора стирається швидше, то рекомендується виконати перестановку раніше. Також паралельно із цим потрібно перевірити розвал-сходження.


Що потрібно враховувати під час ротації коліс?


1. Спрямованість рисунка протектора. Багато сучасних шин мають спрямований малюнок протектора. Щоб не знизити ефективність роботи шини та не погіршити керованість авто, при ротації коліс рекомендується уважно стежити за напрямом кочення колеса, яке маркується на боковині шини спеціальною стрілкою.

2. Балансування. При зміні коліс місцями рекомендується перевірити їх балансування та за необхідності змінити номінал вантажів. Розбалансовані колеса швидше стираються та негативно впливають на ресурс елементів кермового управління.

3. Розмір шин. При зміні шин по осях слід пам'ятати, що на деяких машинах можуть відрізнятися ширина та висота профілю передніх та задніх коліс.

Покришки різних розмірів зустрічаються на електромобілях, компактних міських авто, спорткарах.


Які варіанти зміни коліс доступні?


Для перестановки шин по осях можна скористатися послугами шиномонтажу або комплексного автосервісу. Але в хорошу погоду просто переставити колеса можна і самостійно, достатньо використовувати справний інструмент і правильно виконувати всі операції: встановлювати домкрат, не забувати про упори під колеса та інше.

Схеми ротації шин

Існує кілька схем переставляння колес. Найпопулярніший варіант  це перехресна схема, коли переднє ліве колесо стає заднім правим і навпаки, а переднє праве встановлюється зліва ззаду і навпаки.

Ця схема універсальна, підійде автомобілям з будь-яким типом приводу.

схема перестановки коліс


На машинах із заднім та повним приводом рекомендується використовувати схему, при якій задні колеса стають передніми по діагоналі, а передні  задніми, але без зміни боку.

Якщо на вашому автомобілі встановлені шини зі спрямованим рисунком протектора, то для них єдиною робочою схемою є перестановка передніх та задніх коліс місцями без зміни сторін.

Звичайно, різнорозмірні шини рекомендується міняти місцями лише в межах однієї осі.

Можливий також варіант із залученням до схеми ротації запасного колеса. Як правило, всі варіанти з використанням п'яти коліс описані в посібнику з експлуатації автомобіля. Але пам'ятайте, що на більшості нових машин роль запасного колеса виконує тонка «запаска», на якій значно обмежені й максимальна швидкість, і пробіг. До того ж часто запасне колесо навіть на машині з автосалону встановлено іншою маркою та моделлю, ніж ті, в які взуті чотири основні колеса. Тому заміна коліс з урахуванням «запаски» вимагає акуратності.

заміна легкових коліс, чоловік змінює колесо

Ротація вантажних коліс

Перестановку шин вантажних автомобілів рекомендується виконувати кожні 40-45 тис. км пробігу або при нерівному або нерівномірному зносі протектора. Ротація збереже ваш бюджет на зміні комплекту шляхом рівномірного зношування всіх покришок. Це особливо важливо у вантажоперевезеннях, де враховується вартість кілометра пробігу (ВКП).

ВКП = (Вартість шини + Обслуговування – Ціна каркасу) ÷ Пробіг (км). 

При плануванні враховуйте:

  • Призначення шини на певну позицію.
  • Навантаження кожної окремої автомобільної осі.
  • Вимір глибини протектора покришок.

Якщо розглядати навантаження осей, то в тривісному причепі найбільше навантаження зазнає третя вісь, найменше — друга. Якщо куплені універсальні вантажні колеса, їх можна ставити на будь-яку вісь, бажано спочатку на кермову позицію, а потім переставити на вісь вільного кочення.

схема навантаження осей, вісь вільного кочення, як переставляти шини

Періодично необхідно вимірювати глибину протектора і змінювати місцями менше з більш зношеними колесами одного функціонального призначення.

колеса вантажівки


Зверніть увагу, що здвоєні колеса теж необхідно переставляти, якщо різниця у залишковій глибині становить понад 3 мм. Якщо ж різниця в діаметрах здвоєних коліс досягла 6 мм, то перестановка також має бути здійснена негайно.

При ротації ненаправлених шин рекомендується змінити напрямок їхнього обертання на протилежне, якщо це допустимо для їхньої моделі. 

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.