Як проводять тести шин


Щоб створити хорошу шину, виробник повинен випробувати її в дорожніх умовах. Однак тести бувають різні — як їх проводять компанії й експерти зі світовим ім'ям?

Почнемо з того, що автомобільна шина — продукт складний і суперечливий за характеристиками, відпрацювати його конструкцію без дорожніх випробувань неможливо. Тип дорожнього покриття, його стан, температура, вологість, тиск повітря, клас автомобіля, його завантаження, швидкість, рівень майстерності водія — це ще не всі нюанси, які потрібно врахувати й відтворити під час тестування. На результат впливає навіть типорозмір шини, тому одну і ту ж модель нової покришки доводиться випробовувати за допомогою різних методик.

Вже не один десяток років існують комп'ютерні програми, які проводять віртуальні випробування шин. Досить закласти в програму всі конструктивні параметри новинки й задати ті чи інші дорожні умови. Однак для створення кращих моделей потрібні тести в реальних умовах.


Тести виробників


Працюючи над новою моделлю, виробник налаштовує її характеристики за декількома встановленими параметрами. Виробники самостійно визначають програму для кожного тесту, хоча найчастіше вони виглядають наступним чином: 

Керованість:

  • На сухому покритті.
  • На мокрому покритті.

Гальмівний шлях:

  • На сухому покритті.
  • На мокрому покритті.

Стабільність (курсова стійкість) при русі по прямій.

Аквапланерування (можете прочитати наш окремий матеріал про цей ефект).

Шум (причини шуму ми з’ясовували раніше).

Зимові шини додатково тестують на сніжному покритті різної щільності й на льоду. Для цього використовуються різні методики:

  • З відключенням електронних систем безпеки автомобіля.
  • З обмеженням ходу акселератора спеціальним упором.
  • З уповільненням до мінімальної швидкості.

Одна з важливих умов випробувань на прискорення і гальмівний шлях на слизькій поверхні - забезпечення чітко однакового стану льоду протягом всієї програми тестування.

Керованість на сухому асфальті характеризується в так званому "лосиному тесті" (перестроювання), коли машина повинна об'їхати перешкоду, що раптово виникла перед нею і потім повернутися у свою смугу. Чим вища швидкість, при якій вдається виконати цей класичний маневр, тим краще.

Під керованістю на мокрій дорозі зазвичай розуміють відгук машини на поворот керма при різких маневрах, здатність рухатися на швидкості в затяжному повороті без зносу і заносу. Під час цієї вправи тест-пілот також перевіряє, наскільки несподівано машина зривається в занос і як легко вдається стабілізувати її після цього.

При визначенні керованості використовується як суб'єктивна оцінка тест-пілота, так і професійні засоби інструментального контролю:

  • Датчики прискорення й уповільнення.
  • Комп'ютери зі спеціалізованими програмами вимірювання параметрів при різних навантаженнях.

Гальмівний шлях шин на сухому і мокрому асфальті зазвичай визначається при уповільненні з 80 до 5 км/год, тобто в режимі екстреного гальмування.

Додатково деякі виробники оцінюють стійкість боковин до ударів коліс об бордюри та краї ям, а також ресурс протектора.

Більшість показників, отриманих в результаті власних тестів, у виробників оприлюднювати не прийнято. І це виправдано, оскільки результати дуже сильно залежать від погодних умов. Навіть одна і та ж шина, протестована з перервою в один день, може показати різні результати, особливо це стосується зимової гуми.


Журналістські тести шин


На відміну від перевірок виробників, тести автомобільних видань (ще не так давно вони регулярно проводилися і в Україні) дають можливість безпосередньо порівняти кілька моделей-конкурентів. У таких випробуваннях журналісти збирають в одну групу до 10-12 моделей шин, об'єднаних за певною ознакою: цінового сегмента, класу автомобіля, новизні моделі. Для методологічної чистоти всі учасники тесту повинні бути однакової розмірності.

Такі випробування проводяться на спеціальних полігонах досвідченими тест-пілотами. Для інструментального контролю під час випробувань редакції застосовують доступні високоточні електронні прилади, засновані на прив'язці до GPS, наприклад різні моделі вимірників Racelogic. Підсумки своїх тестів редакції оформляють в доступній формі та публікують на власних ресурсах.

В Україні одним з таких ресурсів є журнал «Автоцентр». Його експерти систематично знайомили читачів з порівняльними характеристиками шин, представлених на ринку України. Особливий акцент робили на новинки.

Нові моделі TM Premiorri та ROSAVA не стали винятком. Наприклад, у 2016 році літню шину ROSAVA Itegro в розмірі 195/65 R15 протестували з десятьма моделями шин середнього і преміумкласу. За результатами тесту українська авторезина за своїми експлуатаційними властивостями була дуже близька до шин світового рівня Hankook і Michelin. Посіла четверте місце в загальному заліку.

Споживчі тести від автожурналістів також заслуговують на увагу, хоча вони проводяться без спеціального обладнання. Зазвичай вибирають новинку, встановлюють на автомобіль редакції, перевіряють її їздові якості, демонструють результати використання і дають оцінку вартості шин. У такому варіанті видання інформують про поведінку шин на звичайному автомобілі, в реальних умовах водіння по дорогах різного призначення. Причому докладно розповідають про причини вибору даної моделі, процедуру встановлення на автомобіль, балансуванню шин і т.д. Такі тести проводяться систематично в різні пори року залежно від приналежності шини до сезону (літня, зимова або всесезонна).

В споживчих тестах брали участь новинки шин останніх років: PREMIORRI ViaMaggiore, Solazo S Plus, ViaMaggiore Z Plus. Відомі автожурналісти давали свою суб'єктивну оцінку про поведінку шин, яка була опублікована на сторінках провідних авто сайтів, наприклад, «Авто24» і «За кермом».


Незалежні тести експертів


У світі існує кілька незалежних груп авторитетних експертів (одна з них - українська!), які власним коштом проводять тестування шин популярних цінових сегментів. Вони теж використовують сертифіковані полігони та обладнання, спираються на загальновизнані методики тестування. Відмінність від журналістських тестів полягає в тому, що тест-компанії не публікують результати своїх тестів самостійно, а продають їх для поширення тим автомобільним медіа, які не мають можливості проводити власні випробування.


Полігони для тестів шин


Для тестування шин в реальних умовах потрібна серйозна інфраструктура: полігони з трасами декількох видів, в тому числі з системами зрошення водою, з покриттям різних типів і різної шорсткості, зі складами й боксами для «перевзування» машин тестового парку. Зазвичай на такому полігоні є велике кільце протяжністю 7-15 км з набором поворотів різної складності - для випробувань шин на курсову стійкість і швидкісну керованість.

Деякі шинні компанії мають у своєму розпорядженні хоча б невеликий власний полігон, який дає можливість перевірити в справі основні параметри новинки, що створюється і порівняти її з попередньою моделлю і колесами конкурентів. Кілька світових лідерів шинного виробництва мають у своєму розпорядженні два і більше полігонів. Один знаходиться в Північній півкулі планети, де тестуються зимові шини, а другий - ближче до півдня, де випробовують літні та зимові моделі в умовах теплої пори року.

Також, у світі є полігони незалежних компаній, які спеціалізуються на здаванні своїх трас в оренду і проведенні власних незалежних тестів - для подальшого продажу їх автомобільним мас-медіа.

Випробування шин проводить і український виробник шин на полігонах партнерів. Співпрацюють з відомими європейськими інститутами та дорожніми лабораторіями. Випробування шин ROSAVA і PREMIORRI на відповідність Правилам ООН № 117 проводяться у випробувальних лабораторіях Європи, зокрема в випробувальному центрі «IDIADA Automotive Technology SA» (Іспанія) та науково-технічному центрі «TUV SUD Czech s.r.o.» (Чехія). Крім того, єдина в Україні акредитована випробувальна лабораторія білоцерківського шинного заводу також проводить сертифікаційні випробування на відповідність європейським вимогам Правил ООН № 30, 54, 106 з правом видачі відповідних протоколів випробувань. Їх результати повністю відповідають високим вимогам європейських стандартів.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.