Яким має бути запасне колесо?Запасне колесо необхідне на випадок, якщо будь-яка шина автомобіля буде випадково пошкоджена. Особливо висока така ймовірність, якщо систематично подорожувати поганою дорогою. В сучасних умовах запасне колесо представлено декількома різновидами. Серед них:

 • Повноцінне запасне колесо.
 • «Докатка».

Також авто може комплектуватися ремонтним комплектом.Повноцінне запасне колесо


Автомобіль може бути оснащений повноцінним запасним колесом, яке за своїми параметрами нічим не відрізняється від стандартних коліс в основному комплекті. Фахівці рекомендують брати його з собою, якщо має бути далека дорога. Повноцінна «запаска» в разі поломки основного колеса дозволяє продовжити рух, не переживаючи за безпеку руху.

Під час  вибору повноцінної «запаски» бажано купувати ту, яка має той же розмір і модель, що і основні колеса. У разі неможливості такої покупки, необхідно придбати шину аналогічного розміру, що гарантує можливість доїхати до найближчої точки продажу або шиномонтажу.

Тут варто сказати про органайзер. Даний аксесуар дозволяє зручно розмістити навколо і в самій запасці інструменти, омивач, знак аварійної зупинки тощо. Органайзер  для «запаски» може складатися з різної кількості відділень, а також бути призначеним для конкретної марки авто.

 

«Докатка»


Основне призначення «докатки» можна зрозуміти вже з самої назви. Її функція в тому, щоб водій міг без проблем доїхати до найближчого сервісного центру. На ній можна їхати зі швидкістю не більше 80 км / год, оскільки параметри такої «запаски» не збігаються з характеристиками покришок з комплекту. «Докатка» має  такі відмінності від стандартного колеса:

 • Менша  по ширині.
 • Тиск удвічі  більше стандартного.
 • Слабке згладжування поштовхів під час поїздки по нерівній дорозі.
 • Знижена керованість.


Менші розміри необхідні для того, щоб запасна покришка займала менше місця в багажнику. Але при цьому автовласникові доведеться погодитися з погіршенням керованості через різницю в зчепленні з дорожнім полотном.Ремонтний комплект


Ремкомплект - штатний набір, до якого входять такі елементи:

 • Герметик в балончику.
 • Базові інструменти для ремонту і гумові (гумовотканинні) деталі для герметизації шини.


Балончик під час підкачування підключають до шлангу. Повітря надходить всередину покришки разом з герметиком, який застигає і «пломбує» місце пробоїни. Ремкомплект підходить тільки для лагодження точкових проколів, причому тільки на протекторі. Якщо поріз буде на боковині, полагодити шину таким способом не вдасться.


Як змінюється керованість авто, якщо замінити на колесо не з комплекту?


Якщо запаска для авто представлена «докаткою», то керованість автомобіля знижується. Це обумовлено тим, що змінюється рівень зчеплення шини з дорогою. Пляма контакту  менша, ніж у повноцінного колеса з комплекту. Далеко не найкращий і комфорт руху - все через ті ж зрозумілі причини.

Чи варто мати окреме запасне колесо з літньою і зимовою шиною?

У більшості випадків виробники комплектують авто однієї «запаскою». Можливе і повноцінне запасне колесо, призначене для пересування влітку. Взимку вони можуть привести до деяких складнощів в управлінні авто. Залежно від місця установки можуть спостерігатися різні порушення керованості:

 • Колесо «запаски» на передній осі.

Тут під час сильного гальмування виникає  ефект обертання - автомобіль просто розвертає навколо меншої за діаметром покришки ( «докатки») або шини, яка відрізняється сезонністю.

 • Колесо запаски на задній осі.

У такому разі необхідно побоюватися можливих заносів. Задня вісь виявляється розвантаженою, через що під час гальмування і входження у повороти задню частину авто може заносити.

Причина таких проблем - через  різний склад гуми і рисунок протектора. Літня більш жорстка і на морозі твердне, через що не може забезпечити потрібне зчеплення. Зимова ж м'якша і має більш «розчленований» рисунок, тому добре чіпляється до засніженого і крижаного покриття.

У випадку з повноцінним запасним колесом, призначеним спеціально для зими, важливо, щоб воно повністю співпадало з основними колесами з комплекту. Якщо покришки будуть відрізнятися, це відразу відчується з перших же метрів проїзду. Особливо, коли разом встановлені шипований комплект і нешипована шина.


Правила використання запасного колеса


Якщо взимку вам все-таки доведеться використовувати літню «запаску» або «докатку», краще встановлювати їх на задню вісь. Це правило діє навіть у випадках, коли пошкоджено переднє колесо. Доведеться переставити заднє на його місце, а замість заднього - запаску.

З «докаткою» не рекомендується долати великі відстані. Максимум - до найближчого сервісного центру. Також допустимо пересуватися з такою «запаскою» коротким маршрутом «робота - дім», коли раптом поки що немає можливості придбати нове.Правила безпеки під час заміни колеса


 • Завжди вибирати безпечне для зупинки місце за межами проїжджої частини.
 • Під час заміни авто повинно стояти на рівній горизонтальній поверхні.
 • Обов'язково включити аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки.
 • Якщо потрібно, підкласти під основу домкрата будь-який твердий предмет, який попередить провалювання домкрата в ґрунт.
 • Завжди блокувати колеса за допомогою противідкатних підпор.


Термін зберігання і стан запасного колеса

 

«Запаска» для авто повинна зберігатися в багажнику. Термін зберігання «запаски» дорівнює терміну служби стандартних коліс автомобіля, навіть якщо ви жодного разу її не використали. Зовні покришка може виглядати нормально, але гума з роками все одно втрачає свої властивості, і роз`їжджати на ній буде небезпечно.


Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.