Їдемо в відпустку: як заощадити паливо?


Поїздка у відпустку — одна з найвагоміших статей річного бюджету багатьох сімей. На чому реально можна заощадити, так це на паливі, яке витратить автомобіль по дорозі до місця відпочинку. У цьому матеріалі піде мова про те, як зробити це грамотно.

Говорячи про економію палива в далекій поїздці, ми не будемо забувати про безпеку, а також про інших учасників дорожнього руху. Тому виходимо з того, що автомобіль рухається в загальному потоці транспорту, не порушуючи загального ритму, і зупиняється тільки в дозволених місцях.

  • Шини. Жорстка шина чинить менший опір коченню, тому перед далеким «ривком» по багатосмуговій трасі можна додавати до штатного тиску 0,2-0,3 атм (бара). Накачувати більше повітря не варто, тому що машина втратить свої звичну «вправність» під час рулювання — її керованість зміниться. Крім можливості заощадити паливо, жорстко накачані шини важче пробити до обода на грубих краях ям і стиках, то є ймовірність розрубати боковину стане нижчою. Для економічної подорожі також важливо, щоб шини не мали місць, де просочується повітря, навіть незначних. У далекій подорожі водій навряд чи буде постійно контролювати тиск, а з кожної втраченої «десяткою» атмосфери (бару) витрата палива буде зростати.
  • Стиль водіння. Якщо вам важливо заощадити на паливі, уникайте частих розгонів — такий режим істотно підвищує витрати. Для економії також не слід рухатися швидше 90-110 км/год, оскільки саме на цій цифрі у більшості автомобілів поступово зростає споживання пального.
  • Аеродинаміка. Ближче до 100 км/год все більшу частку в силі опору руху займає опір повітря. Крім зниження швидкості, подбайте, щоб кузов автомобіля був максимально «чистим» з точки зору аеродинаміки. На витрату негативно впливає висока антена, довгі бризковики, речі, що нагромаджуються на верхньому багажнику, протитуманні фари, що виступають вниз. Особлива справа — відкриті вікна: одне повністю опущене скло на швидкості вище 60-70 км/год може додавати до показань витратоміра до 0,5 л/100 км. Навіть якщо в машині немає кондиціонера, спробуйте організувати надходження свіжого повітря з вулиці не через вікно, а через штатну систему вентиляції.

  • Маршрут руху. Плануючи маршрут подорожі, постарайтеся прокласти його не по найкоротшій лінії, а по трасі з максимально рівним рельєфом і мінімальним трафіком. Природно, дорога повинна бути рівною. Враховуйте кількість великих населених пунктів і наявність об'їзних доріг довкола них. Серед іншого візьміть до уваги й час доби, і сезон — в різні періоди навесні, влітку і взимку певні автотраси бувають завантажені по-різному.
  • Навантаження. Чим важчим буде автомобіль, тим більше він витратить бензину при прискореннях і на підйомах. Якщо вас чекає маршрут через гірські перевали або через центр декількох великих міст, навряд чи доцільно везти з собою тижневий запас газованої води. Звичайно, на море та інших курортах мінеральна вода коштуватиме помітно дорожче, проте всю економію на воді може нівелювати перевитрата палива при розгонах і на підйомах. Те ж саме можна сказати про запаси продуктів. Навіть якщо є місце в багажнику, подумайте, чи варто везти за 600-800 км важкий мангал? А ось запасне колесо візьміть обов'язково, адже наші дороги залишають бажати кращого, тому вас можуть чекати неприємні пригоди.
  • Енергоощадні компоненти. У наші дні існує кілька автомобільних продуктів, які виробники позиціонують як енергоощадні. По-перше, це особливі шини з низьким опором коченню. Такі моделі пропонують багато виробників. По-друге, енергоощадне моторне мастило зниженої в'язкості. По-третє, це фірмові бензини деяких преміальних брендів — мережі, що їх просувають, іноді заявляють, що завдяки високій ефективності таке паливо витрачається економніше. Кожен енергоощадний компонент окремо принесе водієві зовсім невелику економію, однак всі разом вони можуть дати помітний результат.

 

Чого не варто робити перед відпусткою?


Спокуса застосувати будь-які радикальні новації для економії палива якраз перед далекою дорогою потрібно виключити зовсім: будь-яке нововведення повинне бути перевірено та обкатано. Поїздку у відпустку не потрібно перетворювати в пробіг по випробувальній трасі. Так що за день до виїзду не варто робити таких дій:

«Перевзувати» автомобіль в нові шини або нові диски. Шиномонтажники не завжди працюють бездоганно, і навіть якщо одне з тільки що зібраних коліс на завантаженій автомобілями трасі не буде тримати повітря, початок вашої відпустки виявиться зіпсованим. На нових колесах потрібно поїздити хоча б день-два, щоб переконатися в їх бездоганності.

Встановлювати на машину газобалонне обладнання. Сучасні системи ГБО настільки складні, що вимагають декількох візитів на СТО для остаточної наладки. Так, навіть досвідченим інсталяторам дуже рідко вдається з першої спроби відрегулювати низьку витрату палива, а їхати на велику відстань на машині з підвищеним його споживанням (навіть якщо це буде дешевий газ) навряд чи доцільно.

Розпочинати великий ремонт автомобіля (двигуна, підвіски). Навіть якщо нова паливна система або замінені й відрегульовані підшипники дадуть вам можливість заощадити кілька відсотків палива, майте на увазі, що після повного розбирання і складання агрегатів в машині часто потрібно щось підправити, підкрутити, підтягнути. Навряд чи вам захочеться займатися пошуком СТО по дорозі на море або в горах, із забитим речами багажником і салоном, повним налаштованих на відпочинок людей.


На закінчення доречно буде нагадати, що прагнення заощадити не варто перетворювати на культ. Якщо піддавати цій ідеї будь-яку поїздку у відпустку, то ніякого задоволення такий відпочинок не принесе. Однак зовсім інша справа, якщо водій введе вищезгадані прийоми економічної їзди у свою повсякденну практику, — тоді турбота про економію палива стане необтяжливою.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.