Зменшуємо знос протектора шин


Знос шин неминучий, зношуються навіть сталеві колеса залізничних вагонів. Автомобільні шини спеціально виготовляються м'якшими за дорожнє покриття, щоб протектор, щільно прилягаючи до його мікронерівностей, забезпечував необхідне зчеплення коліс з дорожнім полотном. Але під час цієї взаємодії й відбувається відділення частинок гуми — знос. Навіть при природному коченні колеса, коли воно в зоні контакту з дорогою не відчуває ніяких додаткових сил, крім опору коченню.

Таким чином, протектор шин не може не зношуватися, але нам під силу зниження зносу шин. Варто лише виключити додаткові фактори:

  • Неправильна експлуатація. Для збереження глибини протектора нової шини потрібен регулярний контроль.
  • Знос через стиль пересування на авто. Необов'язково бути писаним майстром перегонів, щоб стерти шини з подвоєною швидкістю.
  • Несправності автомобіля. Прискорено з'їдати протектор може сам автомобіль, причому недосвідчений водій цього довго не помічає.
  • Травматичний знос. Ми звикли думати, що удари об нерівності рідко впливають на глибину протектора і зображається лише на боковинах шин. Але такий стереотип оманливий.

Поговоримо про те, як виключити ці фактори та зменшити зношення покришок.


За колесами потрібно стежити


1. Тиск - перше, що повинен контролювати водій при догляді за шинами. Сучасні радіальні моделі з м'якими боковинами практично виключають контроль «на око», тому потрібно придбати манометр або регулярно заїжджати на шиномонтаж або АЗС, де є пост підкачування.

Занижений на 0,3-0,5 атм тиск веде до перегріву колеса, через що згодом відшаровується каркас, втрачається геометрія колеса, в результаті залишок протектора в деяких місцях стрімко зменшується. Таке колесо залишається тільки викинути.

Але навіть якщо колесо внаслідок експлуатації з низьким тиском не було перегріте, його робоча поверхня може постраждати. Відмінний від рекомендованого тиск призводить до порушення профілю протектора і, як наслідок, нерівномірного зносу доріжок по всій окружності. Стосується це і зниженого, і підвищеного тиску - змінюється тільки зона посиленого стирання.

2. Підлягає контролю висота протектора, для чого зручно використовувати індикатор зносу шин. В першу чергу важлива рівномірність зношення: по ширині й по окружності. Якщо з цим щось не так, потрібно звернути увагу на стан ходової частини машини (див. також нижче).

Порушення балансування безпосередньо не впливає на знос, але відбивається на комфорті та довговічності деталей підвіски - тому потрібно перевіряти, чи не загубилися балансувальні тягарці на дисках.

3. Нарешті, питання сезонності:

  • Висота протектора зимових шин інтенсивно зменшується, якщо їздити на них при температурі вище +8 ° С. Крім цього, зимовий склад гуми в таких умовах має низький коефіцієнт зчеплення з асфальтом, і при різких маневрах машина буде ковзати - так що це ще одна причина дотримувати сезонність шин.
  • На стані літніх шин не властиві їм температурні умови також позначаються: в мороз задубілу гуму літніх моделей легше зірвати в юз або в занос, а в такому режимі, природно, протектор стирається швидше. Та й в теплий сезон літні шини легко стерти передчасно, адже багатьох драйверів чистий і сухий асфальт провокує на екстремальне водіння з прослизанням і пробуксуванням.

 

Потрібно їздити акуратно


Збільшення і зменшення зносу шин залежать від навантаження на колеса при інтенсивних розгонах і гальмуваннях - навіть якщо водій не доводить ситуацію до вереску гуми по асфальту. Кожне прискорення супроводжується додатковим навантаженням на шашки протектора, з яких мікронерівності асфальту «вигризають» нові частинки.

Рухатися на повороті з високою швидкістю також небажано - в такому режимі блоки протектора лягають на бік, шашки стираються нерівномірно та інтенсивніше звичайного.

Деякі водії при старті з місця не враховують стан дорожнього покриття і зривають ведучі колеса в пробуксування. Це момент максимального зношення, і таких випадків потрібно уникати. Пісок, кам'яна крихта, дрібний щебінь на асфальті повинні стати для вас індикатором того, що рушати потрібно з особливою обережністю, плавно працюючи педалями.


Справність ходової


Якщо під час чергової перевірки шин буде помічений знос гуми з зовнішнього боку, слід звернутися на СТО або як мінімум на пункт регулювання кутів встановлення коліс. Це стосується в першу чергу передніх шин, а у машин з незалежною підвіскою всіх коліс - і задніх. Можливо, шини «передбачили» вам серйозний ремонт підвіски.


Аварійні пошкодження


Ями й хвилі на українських дорогах можуть завдати пошкодження боковинам шин. Потужний прямий удар зруйнує каркас шини, через що вона перестане бути круглою, і на протекторі з'являться «лисі» плями. Тому якщо для вас важливо зменшення зносу протектора, потрібно уникати зустрічі коліс з грубими краями ям, асфальтовими хвилями та бордюрами.


Тільки нові


Згідно з ПДР України мінімальна висота протектора шин становить 1,6 мм (п. 31.4.5) в самому «дрібному» місці. Формально глибина протектора зимових шин повинна бути такою ж, але для ефективної роботи в снігу і сніжній каші рекомендується не менше 4 мм.

Всі спроби кустарної нарізки протектора, щоб поглибити його до заповітних 1,6 мм, слід визнати неприпустимими - такі фрезеровані шини небезпечні, оскільки можуть привести до занесення автомобіля на повороті. Конструктори не дарма залишають проміжки між шашками протектора з меншою глибиною - таким чином вони підвищують жорсткість блоків, що важливо для керованості автомобіля. А несанкціоновано м'який блок шашок обов'язково «ляже» під навантаженням бічних сил, і машина може зірватися в занесення або знесення.

Ми використовуємо файли cookie для оптимізації контенту та швидкодії сайту. Продовжуючи відвідування сайту, Ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.